Quorn Meat Free Mince · UK — 300g

As of 30 Sept 2026, Quorn Meat Free Mince · UK 300g is cheapest at Tesco at £2.75 (£9.17/1 kg) in United Kingdom.

Prices updated 30 Sept 2026

Lowest recorded price: £2.00 at Morrisons (8 Jul); highest: £3.00 — currently £2.75 at Tesco. Tracked since Jun 2026.

Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.

Price History

Price over time
Lowest
£2.75
Average
£2.98
Highest
£3.00
Lowest ever
£2.00 · Jul '26
Highest ever
£3.00 · Jun '26
Trend
Down 8%
8% below average

7 prices recorded · 4 changes shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest by brand

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1Quorn

    QuornCheapest

    Quorn Meat Free Mince · UK · 300g

    £9.17/1kg£2.75Tesco

Cheapest by product

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1Quorn

    QuornCheapest

    Quorn Meat Free Mince · UK · 300g

    £9.17/1kg£2.75Tesco

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Which store is cheaper?

Frequently asked questions

Where is Quorn Meat Free Mince · UK 300g cheapest?
Tesco has the lowest price at £2.75 (£9.17/1 kg).
What is the unit price of Quorn Meat Free Mince · UK 300g?
Priced per 100g. Tesco offers the best value at £0.92/100g.
What is the lowest price ever for Quorn Meat Free Mince · UK 300g?
The lowest price OpenOrder has recorded for Quorn Meat Free Mince · UK 300g is £2.00 at Morrisons (8 Jul), since we began tracking in Jun 2026. The current cheapest price is £2.75 at Tesco.