Vive Cola Standard — 2L

As of 2 Oct 2026, Vive Cola Standard 2L is cheapest at Aldi UK at £0.49 (£0.25/1 L) in United Kingdom.

Prices updated 2 Oct 2026

Lowest recorded price: £0.49 at Aldi UK (2 Oct); highest: £1.69 — currently £0.49 at Aldi UK. Tracked since Oct 2026.

Showing prices and history for this variant plus 1 sibling variation — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.

Price History

Price per 100ml over time
Lowest
£0.03/100ml
Average
£0.03/100ml
Highest
£0.03/100ml
Lowest ever
£0.03/100ml · Oct '26
Highest ever
£0.09/100ml · Oct '26
Trend
Steady
17% below average

10 prices recorded · 2 changes shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest by brand

Ranked per 1 L at each item's cheapest store

  1. 1Vive

    ViveCheapest

    Vive Cola Standard · 2L

    £0.25/1L£0.49Aldi UK

Cheapest by product

Ranked per 1 L at each item's cheapest store

  1. 1Vive

    ViveCheapest

    Vive Cola Standard · 2L

    £0.25/1L£0.49Aldi UK
  2. –Vive

    Vive

    Vive Cola · 1,980ml

    £1.69 · £0.09/100mlAldi UK

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Frequently asked questions

Where is Vive Cola Standard 2L cheapest?
Aldi UK has the lowest price at £0.49 (£0.25/1 L).
What is the unit price of Vive Cola Standard 2L?
Priced per 100ml. Aldi UK offers the best value at £0.03/100ml.
What is the lowest price ever for Vive Cola Standard 2L?
The lowest price OpenOrder has recorded for Vive Cola Standard 2L is £0.49 at Aldi UK (2 Oct), since we began tracking in Oct 2026. The current cheapest price is £0.49 at Aldi UK.

Categories