Ben's Original Mushroom Microwave Rice — 220g

As of 30 Sept 2026, Ben's Original Mushroom Microwave Rice 220g is cheapest at Asda at £1.40 (£6.36/1 kg) in United Kingdom.

Prices updated 30 Sept 2026

Lowest recorded price: £1.40 at Morrisons (30 Sept); highest: £1.40 — currently £1.40 at Asda. Tracked since Jul 2026.

Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.

Price History

Price over time
Lowest
£1.40
Average
£1.40
Highest
£1.40
Lowest ever
£1.40 · Jul '26
Highest ever
£1.40 · Jul '26
Trend
Steady
At the average price

6 prices recorded · 2 changes shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Which store is cheaper?

Frequently asked questions

Where is Ben's Original Mushroom Microwave Rice 220g cheapest?
Asda has the lowest price at £1.40 (£6.36/1 kg).
How much does Ben's Original Mushroom Microwave Rice 220g cost?
Prices range from £1.40 to £1.40 across 2 UK supermarkets. The average price is £1.40.
What is the unit price of Ben's Original Mushroom Microwave Rice 220g?
Priced per 100g. Asda offers the best value at £0.64/100g.
Which supermarkets sell Ben's Original Mushroom Microwave Rice 220g?
Ben's Original Mushroom Microwave Rice 220g is available at Asda and Morrisons.
What is the lowest price ever for Ben's Original Mushroom Microwave Rice 220g?
The lowest price OpenOrder has recorded for Ben's Original Mushroom Microwave Rice 220g is £1.40 at Morrisons (30 Sept), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is £1.40 at Asda.