Tesco Black Seedless Grapes — Standard
As of 30 Sept 2026, Tesco Black Seedless Grapes Standard is cheapest at Tesco at £2.00 (£4.00/1 kg) in United Kingdom.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: £1.89 at Aldi UK (30 Sept); highest: £2.50 — currently £2.00 at Tesco. Tracked since Jun 2026.
Showing prices and history for this variant plus 5 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- £0.38/100g
- Average
- £0.42/100g
- Highest
- £0.63/100g
Aldi UK · 0.5kgNow£0.38/100gAll-time low
Asda · 500gNow£0.40/100g
Sainsbury's · 500gNow£0.40/100gLow
Tesco · StandardNow£0.40/100g
Sainsbury's · StandardNow£0.63/100g
15 prices recorded · 7 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nature's Pick | 0.5kg | £1.89 | £0.38/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Tesco | Standard | £2.00 | £0.40/100g | In stock | 30 Sept | |
| Sainsbury's | 500g | £2.00 | £0.40/100g | In stock | 30 Sept | |
| Asda | 500g | £2.00 | £0.40/100g | In stock | 30 Sept | |
| Sainsbury's | Standard | £2.50 | £0.63/100g | In stock | 30 Sept | |
| Morrisons | 400g | £2.00 | — | In stock | 15 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Aldi UK
Asda
Morrisons
Sainsbury's
Tesco- 1
- 2

- 3
- 4

- –

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Tesco Black Seedless Grapes Standard cheapest?
- Tesco has the lowest price at £2.00 (£4.00/1 kg).
- What is the unit price of Tesco Black Seedless Grapes Standard?
- Priced per 100g. Tesco offers the best value at £0.40/100g.
- What is the lowest price ever for Tesco Black Seedless Grapes Standard?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Tesco Black Seedless Grapes Standard is £1.89 at Aldi UK (30 Sept), since we began tracking in Jun 2026. The current cheapest price is £2.00 at Tesco.