Tropicana Tropical Fruits Juice — 1.5L
As of 30 Sept 2026, Tropicana Tropical Fruits Juice 1.5L is cheapest at Sainsbury's at £3.00 (£2.00/1 L) in United Kingdom.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: £2.24 at Asda (15 Jul); highest: £4.50 — currently £3.00 at Sainsbury's. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 3 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 1 ltr over time- Lowest
- £2.94/1 ltr
- Average
- £3.82/1 ltr
- Highest
- £3.82/1 ltr
6 prices recorded · 4 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tropicana | 1.5L | £3.00 | £0.20/100mlBest | In stock | 30 Sept | |
| Tropicana | Standard | £3.25 | £0.38/100ml | In stock | 30 Sept | |
| Tropicana | lt | £3.07 | £3.61/1 lt | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Tropicana | 1.5L | £4.28 | £2.85/1 lt | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Tropicana | 850ml | £3.25 | — | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Tropicana | 1.5L | £3.00 | — | In stock | 15 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
Asda
Morrisons
Sainsbury's- 1

TropicanaBest
AsdaTropical Fruits · 1.5L£2.85/1 lt£4.28Last seen 15 Jul · not compared
AsdaTropical Fruit Juice · lt£7.47/1 lt£2.24Last seen 15 Jul · not compared
Sainsbury'sTropical Fruits · 1.5L£2.00/1L£3.00
Sainsbury'sTropical · Standard£3.82/1L£3.25
MorrisonsTropical Fruits · 1.5L£3.00Last seen 15 Jul · not compared
MorrisonsTropical · 850ml£3.25Last seen 15 Jul · not compared
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Tropicana Tropical Fruits Juice 1.5L cheapest?
- Sainsbury's has the lowest price at £3.00 (£2.00/1 L).
- What is the unit price of Tropicana Tropical Fruits Juice 1.5L?
- Priced per 100ml. Sainsbury's offers the best value at £0.20/100ml.
- What is the lowest price ever for Tropicana Tropical Fruits Juice 1.5L?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Tropicana Tropical Fruits Juice 1.5L is £2.24 at Asda (15 Jul), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is £3.00 at Sainsbury's.
