Cathedral City Mature Cheddar Cheese Grated — 320g
As of 1 Oct 2026, Cathedral City Mature Cheddar Cheese Grated 320g is cheapest at Sainsbury's at £3.60 (£11.25/1 kg) in United Kingdom.
Prices updated 1 Oct 2026
Lowest recorded price: £2.00 at Sainsbury's (1 Oct); highest: £3.60 — currently £3.60 at Sainsbury's. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 2 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- £1.11/100g
- Average
- £1.12/100g
- Highest
- £1.42/100g
Sainsbury's · 180gNow£1.11/100gAll-time low
Sainsbury's · 320gNow£1.13/100g
Tesco · kgNow£1.13/100gLow
Tesco · 180gNow£1.42/100g
19 prices recorded · 6 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cathedral City | 180g | £2.00 | £1.11/100gBest | In stock | 1 Oct | |
| Cathedral City | kg | £3.60 | £1.13/100g | In stock | 1 Oct | |
| Cathedral City | 320g | £3.60 | £1.13/100g | In stock | 1 Oct | |
| Cathedral City | 180g | £2.55 | £1.42/100g | In stock | 1 Oct | |
| Cathedral City | 180g | £2.55 | — | In stock | 1 Oct |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Morrisons
Sainsbury's
TescoPrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Cathedral City Mature Cheddar Cheese Grated 320g cheapest?
- Sainsbury's has the lowest price at £3.60 (£11.25/1 kg).
- What is the unit price of Cathedral City Mature Cheddar Cheese Grated 320g?
- Priced per 100g. Sainsbury's offers the best value at £1.13/100g.
- What is the lowest price ever for Cathedral City Mature Cheddar Cheese Grated 320g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Cathedral City Mature Cheddar Cheese Grated 320g is £2.00 at Sainsbury's (1 Oct), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is £3.60 at Sainsbury's.


