Tesco Courgettes Pre Packed — Standard
As of 30 Sept 2026, Tesco Courgettes Pre Packed Standard is cheapest at Tesco at £1.39 (£2.78/1 kg) in United Kingdom.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: £0.56 at Tesco (30 Sept); highest: £2.78 — currently £1.39 at Tesco. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 6 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- £0.23/100g
- Average
- £0.23/100g
- Highest
- £0.28/100g
Asda · 330gNow£0.25/100gLow
Aldi UK · 0.5kgNow£0.28/100g
Sainsbury's · StandardNow£0.28/100g
Tesco · StandardNow£0.28/100g
Tesco · 200gNow£0.28/100gLow
Sainsbury's · 500gNow£0.29/100g
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
28 prices recorded · 9 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Asda | 330g | £0.83 | £0.25/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Nature's Pick | 0.5kg | £1.39 | £0.28/100g | In stock | 30 Sept | |
| Sainsbury's | Standard | £2.78 | £0.28/100g | In stock | 30 Sept | |
| Tesco | Standard | £1.39 | £0.28/100g | In stock | 30 Sept | |
| Tesco | 200g | £0.56 | £0.28/100g | In stock | 30 Sept | |
| Sainsbury's | 500g | £1.45 | £0.29/100g | In stock | 30 Sept | |
| Sainsbury's | 200g | £1.90 | £0.95/100g | In stock | 30 Sept |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Aldi UK
Asda
Sainsbury's
Tesco- 1
- 2

- 3
- 4

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Tesco Courgettes Pre Packed Standard cheapest?
- Tesco has the lowest price at £1.39 (£2.78/1 kg).
- What is the unit price of Tesco Courgettes Pre Packed Standard?
- Priced per 100g. Tesco offers the best value at £0.28/100g.
- What is the lowest price ever for Tesco Courgettes Pre Packed Standard?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Tesco Courgettes Pre Packed Standard is £0.56 at Tesco (30 Sept), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is £1.39 at Tesco.
