Cornish Sea Salt Crystals — 225g

As of 30 Sept 2026, Cornish Sea Salt Crystals 225g is cheapest at Asda at £2.33 (£10.36/1 kg) in United Kingdom.

Prices updated 30 Sept 2026

Lowest recorded price: £2.33 at Asda (30 Sept); highest: £2.33 — currently £2.33 at Asda. Tracked since Sept 2026.

Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.

Price History

Price over time
Lowest
£2.33
Average
£2.33
Highest
£2.33
Lowest ever
£2.33 · Sep '26
Highest ever
£2.33 · Sep '26
Trend
Steady
At the average price

2 prices recorded · 1 change shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest by brand

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1Cornish

    CornishCheapest

    Cornish Sea Salt Crystals · 225g

    £10.36/1kg£2.33Asda

Cheapest by product

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1Cornish

    CornishCheapest

    Cornish Sea Salt Crystals · 225g

    £10.36/1kg£2.33Asda
1 brand available
Asda
  1. 1Cornish

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Frequently asked questions

Where is Cornish Sea Salt Crystals 225g cheapest?
Asda has the lowest price at £2.33 (£10.36/1 kg).
What is the unit price of Cornish Sea Salt Crystals 225g?
Priced per 100g. Asda offers the best value at £1.04/100g.
What is the lowest price ever for Cornish Sea Salt Crystals 225g?
The lowest price OpenOrder has recorded for Cornish Sea Salt Crystals 225g is £2.33 at Asda (30 Sept), since we began tracking in Sept 2026. The current cheapest price is £2.33 at Asda.