Crucials Spicy Mayo — 500ml

As of 2 Oct 2026, Crucials Spicy Mayo 500ml is cheapest at Asda at £1.30 (£2.60/1 L) in United Kingdom — about 7% below the 2-retailer average of £1.40.

Prices updated 2 Oct 2026

Lowest recorded price: £1.30 at Asda (2 Oct); highest: £1.50 — currently £1.30 at Asda. Tracked since Oct 2026.

Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.

Price History

Price over time
Lowest
£1.30
Average
£1.30
Highest
£1.50
Lowest ever
£1.30 · Oct '26
Highest ever
£1.50 · Oct '26
Trend
Down 13%
At the average price

2 prices recorded · 2 changes shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest by brand

Ranked per 1 L at each item's cheapest store

  1. 1Crucials

    CrucialsCheapest

    Crucials Spicy Mayo · 500ml

    £2.60/1L£1.30Asda

Cheapest by product

Ranked per 1 L at each item's cheapest store

  1. 1Crucials

    CrucialsCheapest

    Crucials Spicy Mayo · 500ml

    £2.60/1L£1.30Asda
1 brand available
AsdaMorrisons
  1. 1Crucials

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Which store is cheaper?

Frequently asked questions

Where is Crucials Spicy Mayo 500ml cheapest?
Asda has the lowest price at £1.30 (£2.60/1 L).
How much does Crucials Spicy Mayo 500ml cost?
Prices range from £1.30 to £1.50 across 2 UK supermarkets. The average price is £1.40.
What is the unit price of Crucials Spicy Mayo 500ml?
Priced per 100ml. Asda offers the best value at £0.26/100ml.
Which supermarkets sell Crucials Spicy Mayo 500ml?
Crucials Spicy Mayo 500ml is available at Asda and Morrisons.
What is the lowest price ever for Crucials Spicy Mayo 500ml?
The lowest price OpenOrder has recorded for Crucials Spicy Mayo 500ml is £1.30 at Asda (2 Oct), since we began tracking in Oct 2026. The current cheapest price is £1.30 at Asda.