Whiskas Chicken Cat Food — 800g

As of 1 Oct 2026, Whiskas Chicken Cat Food 800g is cheapest at Asda at £3.48 (£4.35/1 kg) in United Kingdom.

Prices updated 1 Oct 2026

Lowest recorded price: £3.48 at Asda (1 Oct); highest: £3.48 — currently £3.48 at Asda. Tracked since Oct 2026.

Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.

Price History

Price over time
Lowest
£3.48
Average
£3.48
Highest
£3.48
Lowest ever
£3.48 · Oct '26
Highest ever
£3.48 · Oct '26
Trend
Steady
At the average price

2 prices recorded · 1 change shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest by brand

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1Whiskas

    WhiskasCheapest

    Whiskas Chicken Cat Food · 800g

    £4.35/1kg£3.48Asda

Cheapest by product

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1Whiskas

    WhiskasCheapest

    Whiskas Chicken Cat Food · 800g

    £4.35/1kg£3.48Asda
1 brand available
Asda
  1. 1Whiskas

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Frequently asked questions

Where is Whiskas Chicken Cat Food 800g cheapest?
Asda has the lowest price at £3.48 (£4.35/1 kg).
What is the unit price of Whiskas Chicken Cat Food 800g?
Priced per 100g. Asda offers the best value at £0.43/100g.
What is the lowest price ever for Whiskas Chicken Cat Food 800g?
The lowest price OpenOrder has recorded for Whiskas Chicken Cat Food 800g is £3.48 at Asda (1 Oct), since we began tracking in Oct 2026. The current cheapest price is £3.48 at Asda.

Categories