Cathedral City Lighter Mature Cheddar Cheese — 550g
As of 1 Oct 2026, Cathedral City Lighter Mature Cheddar Cheese 550g is cheapest at Sainsbury's at £5.50 (£10.00/1 kg) in United Kingdom.
Prices updated 1 Oct 2026
Lowest recorded price: £2.80 at Sainsbury's (12 Aug); highest: £5.50 — currently £5.50 at Sainsbury's. Tracked since Aug 2026.
Showing prices and history for this variant plus 1 sibling variation — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- £0.80/100g
- Average
- £0.80/100g
- Highest
- £0.86/100g
10 prices recorded · 3 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cathedral City | 350g | £3.00 | £0.86/100gBest | In stock | 1 Oct | |
| Cathedral City | 550g | £5.50 | £1.00/100g | In stock | 1 Oct |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Sainsbury'sPrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Frequently asked questions
- Where is Cathedral City Lighter Mature Cheddar Cheese 550g cheapest?
- Sainsbury's has the lowest price at £5.50 (£10.00/1 kg).
- What is the unit price of Cathedral City Lighter Mature Cheddar Cheese 550g?
- Priced per 100g. Sainsbury's offers the best value at £1.00/100g.
- What is the lowest price ever for Cathedral City Lighter Mature Cheddar Cheese 550g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Cathedral City Lighter Mature Cheddar Cheese 550g is £2.80 at Sainsbury's (12 Aug), since we began tracking in Aug 2026. The current cheapest price is £5.50 at Sainsbury's.

