Richmond Thick Pork Sausages Standard — 308g
As of 2 Oct 2026, Richmond Thick Pork Sausages Standard 308g is cheapest at Sainsbury's at £1.45 (£4.71/1 kg) in United Kingdom.
Prices updated 2 Oct 2026
Lowest recorded price: £1.45 at Sainsbury's (1 Oct); highest: £3.30 — currently £1.45 at Sainsbury's. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 5 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- £0.23/100g
- Average
- £0.29/100g
- Highest
- £0.87/100g
Aldi UK · 860gNow£0.31/100g
Asda · 860gNow£0.35/100g
Sainsbury's · 860gNow£0.38/100g
Sainsbury's · 516gNow£0.39/100g
Sainsbury's · 615gNow£0.54/100g
Tesco · 12 packLast seen 15 Jul£0.54/100g
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
21 prices recorded · 10 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Richmond | 860g | £2.69 | £0.31/100gBest | In stock | 1 Oct | |
| Richmond | 860g | £2.98 | £0.35/100g | In stock | 1 Oct | |
| Richmond | 860g | £3.30 | £0.38/100g | In stock | 1 Oct | |
| Richmond | 516g | £2.00 | £0.39/100g | In stock | 1 Oct | |
| Richmond | 308g | £1.45 | £0.47/100g | In stock | 1 Oct | |
| Richmond | 615g | £3.30 | £0.54/100g | In stock | 1 Oct | |
| Richmond | 12 pack | £3.30 | £0.54/100g | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Richmond | 615g | £3.30 | — | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Richmond | 6 perpack | £1.60 | — | In stock | 15 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Aldi UK
Asda
Morrisons
Sainsbury's
Tesco- 1

RichmondBest
Aldi UKThick · 860g£3.13/1kg£2.69
AsdaThick · 860g£3.47/1kg£2.98
Sainsbury'sThick · 860g£3.84/1kg£3.30
Sainsbury's516g£3.87/1kg£2.00
Sainsbury's308g£4.71/1kg£1.45
Sainsbury'sThick · 615g£5.37/1kg£3.30
TescoThick · 12 pack£5.37/1kg£3.30Last seen 15 Jul · not compared
MorrisonsThick · 6 perpack£1.60Last seen 15 Jul · not compared
MorrisonsThick · 615g£3.30Last seen 15 Jul · not compared
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Richmond Thick Pork Sausages Standard 308g cheapest?
- Sainsbury's has the lowest price at £1.45 (£4.71/1 kg).
- What is the unit price of Richmond Thick Pork Sausages Standard 308g?
- Priced per 100g. Sainsbury's offers the best value at £0.47/100g.
- What is the lowest price ever for Richmond Thick Pork Sausages Standard 308g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Richmond Thick Pork Sausages Standard 308g is £1.45 at Sainsbury's (1 Oct), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is £1.45 at Sainsbury's.

