Dentitex Mouthwash Standard — 0.5L

As of 30 Sept 2026, Dentitex Mouthwash Standard 0.5L is cheapest at Aldi UK at £0.99 (£1.98/1 L) in United Kingdom.

Prices updated 30 Sept 2026

Lowest recorded price: £0.89 at Aldi UK (24 Jun); highest: £0.99 — currently £0.99 at Aldi UK. Tracked since Jun 2026.

Showing prices and history for this variant plus 1 sibling variation — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.

Price History

Price per 100ml over time
Lowest
£0.20/100ml
Average
£0.20/100ml
Highest
£0.20/100ml
Lowest ever
£0.18/100ml · Jun '26
Highest ever
£0.20/100ml · Sep '26
Trend
Steady
1% below average

1 price recorded · 1 change shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest by brand

Ranked per 1 L at each item's cheapest store

  1. 1Dentitex

    DentitexCheapest

    Dentitex Mouthwash Standard · 0.5L

    £1.98/1L£0.99Aldi UK

Cheapest by product

Ranked per 1 L at each item's cheapest store

  1. 1Dentitex

    DentitexCheapest

    Dentitex Mouthwash Standard · 0.5L

    £1.98/1L£0.99Aldi UK

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Frequently asked questions

Where is Dentitex Mouthwash Standard 0.5L cheapest?
Aldi UK has the lowest price at £0.99 (£1.98/1 L).
What is the unit price of Dentitex Mouthwash Standard 0.5L?
Priced per 100ml. Aldi UK offers the best value at £0.20/100ml.
What is the lowest price ever for Dentitex Mouthwash Standard 0.5L?
The lowest price OpenOrder has recorded for Dentitex Mouthwash Standard 0.5L is £0.89 at Aldi UK (24 Jun), since we began tracking in Jun 2026. The current cheapest price is £0.99 at Aldi UK.