Heinz Seriously Good Mayonnaise Standard — 540g
As of 2 Oct 2026, Heinz Seriously Good Mayonnaise Standard 540g is cheapest at Sainsbury's at £2.80 (£5.19/1 kg) in United Kingdom.
Prices updated 2 Oct 2026
Lowest recorded price: £2.30 at Sainsbury's (2 Oct); highest: £3.90 — currently £2.80 at Sainsbury's. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 8 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- £0.42/100g
- Average
- £0.45/100g
- Highest
- £0.45/100g
Sainsbury's · 775gNow£0.42/100gAll-time low
Asda · 775gNow£0.50/100g
Tesco · StandardNow£0.52/100g
Sainsbury's · 540gNow£0.52/100g
Tesco · StandardNow£0.54/100g
10 prices recorded · 8 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Heinz | 775g | £3.25 | £0.42/100gBest | In stock | 2 Oct | |
| Heinz | 775g | £3.88 | £0.50/100g | In stock | 2 Oct | |
| Heinz | Standard | £2.79 | £0.52/100g | In stock | 2 Oct | |
| Heinz | 540g | £2.80 | £0.52/100g | In stock | 2 Oct | |
| Heinz | Standard | £2.50 | £0.54/100g | In stock | 2 Oct | |
| Heinz | 0.57L | £2.79 | £0.49/100ml | In stock | 2 Oct | |
| Heinz | 540g | £2.80 | £0.50/100ml | In stock | 2 Oct | |
| Heinz | 395g | £2.50 | £0.63/100ml | In stock | 2 Oct | |
| Heinz | 395g | £2.50 | £0.63/100ml | In stock | 2 Oct | |
| Heinz | 215g | £2.30 | £1.05/100ml | In stock | 2 Oct | |
| Heinz | 400ml | £2.50 | — | In stock | 2 Oct | |
| Heinz | 565ml | £3.25 | — | In stock | 2 Oct |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Aldi UK
Asda
Morrisons
Sainsbury's
Tesco- 1

Aldi UKOriginal · 0.57L£4.94/1L£2.79
Asda540g£4.96/1L£2.80
Sainsbury's395g£6.25/1L£2.50
Asda395g£6.25/1L£2.50
Sainsbury'sSeriously Good · 215g£10.45/1L£2.30
Sainsbury'sSeriously Good · 775g£4.20/1kg£3.25
AsdaSeriously Good · 775g£5.01/1kg£3.88
TescoSeriously Good · Standard£5.17/1kg£2.79
Sainsbury's540g£5.19/1kg£2.80
TescoSeriously Good Mayonnaise · Standard£5.44/1kg£2.50
Morrisons400ml£2.50
Morrisons565ml£3.25
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Heinz Seriously Good Mayonnaise Standard 540g cheapest?
- Sainsbury's has the lowest price at £2.80 (£5.19/1 kg).
- How much does Heinz Seriously Good Mayonnaise Standard 540g cost?
- Prices range from £2.80 to £2.80 across 2 UK supermarkets. The average price is £2.80.
- What is the unit price of Heinz Seriously Good Mayonnaise Standard 540g?
- Priced per 100g. Sainsbury's offers the best value at £0.52/100g.
- Which supermarkets sell Heinz Seriously Good Mayonnaise Standard 540g?
- Heinz Seriously Good Mayonnaise Standard 540g is available at Sainsbury's and Asda.
- What is the lowest price ever for Heinz Seriously Good Mayonnaise Standard 540g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Heinz Seriously Good Mayonnaise Standard 540g is £2.30 at Sainsbury's (2 Oct), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is £2.80 at Sainsbury's.

