Freixenet Asti Standard — 75 cl

As of 1 Oct 2026, Freixenet Asti Standard 75 cl is cheapest at Asda at £10.47 (£13.96/1 L) in United Kingdom.

Prices updated 1 Oct 2026

Lowest recorded price: £10.47 at Asda (1 Oct); highest: £10.47 — currently £10.47 at Asda. Tracked since Oct 2026.

Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.

Price History

Price over time
Lowest
£10.47
Average
£10.47
Highest
£10.47
Lowest ever
£10.47 · Oct '26
Highest ever
£10.47 · Oct '26
Trend
Steady
At the average price

1 price recorded · 1 change shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest by brand

Ranked per 1 L at each item's cheapest store

  1. 1Freixenet

    FreixenetCheapest

    Freixenet Asti Standard · 75 cl

    £13.96/1L£10.47Asda

Cheapest by product

Ranked per 1 L at each item's cheapest store

  1. 1Freixenet

    FreixenetCheapest

    Freixenet Asti Standard · 75 cl

    £13.96/1L£10.47Asda
1 brand available
Asda
  1. 1Freixenet

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Frequently asked questions

Where is Freixenet Asti Standard 75 cl cheapest?
Asda has the lowest price at £10.47 (£13.96/1 L).
What is the unit price of Freixenet Asti Standard 75 cl?
Priced per 100ml. Asda offers the best value at £1.40/100ml.
What is the lowest price ever for Freixenet Asti Standard 75 cl?
The lowest price OpenOrder has recorded for Freixenet Asti Standard 75 cl is £10.47 at Asda (1 Oct), since we began tracking in Oct 2026. The current cheapest price is £10.47 at Asda.