Soreen Banana Loaf — 260g

As of 30 Sept 2026, Soreen Banana Loaf 260g is cheapest at Morrisons at £1.25 in United Kingdom — about 9% below the 2-retailer average of £1.38.

Prices updated 30 Sept 2026

Lowest recorded price: £1.25 at Morrisons (30 Sept); highest: £1.50 — currently £1.25 at Morrisons. Tracked since Jul 2026.

Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.

Price History

Price over time
Lowest
£1.25
Average
£1.50
Highest
£1.50
Lowest ever
£1.25 · Sep '26
Highest ever
£1.50 · Jul '26
Trend
Down 17%
17% below average

4 prices recorded · 3 changes shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest by brand

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1Soreen

    SoreenCheapest

    Soreen Banana Loaf · 260g

    £5.77/1kg£1.50Asda

Cheapest by product

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1Soreen

    SoreenCheapest

    Soreen Banana Loaf · 260g

    £5.77/1kg£1.50Asda
1 brand available
AsdaMorrisons
  1. –Soreen

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Which store is cheaper?

Frequently asked questions

Where is Soreen Banana Loaf 260g cheapest?
Morrisons has the lowest price at £1.25.
How much does Soreen Banana Loaf 260g cost?
Prices range from £1.25 to £1.50 across 2 UK supermarkets. The average price is £1.38.
What is the unit price of Soreen Banana Loaf 260g?
Priced per 100g. Asda offers the best value at £0.58/100g.
Which supermarkets sell Soreen Banana Loaf 260g?
Soreen Banana Loaf 260g is available at Morrisons and Asda.
What is the lowest price ever for Soreen Banana Loaf 260g?
The lowest price OpenOrder has recorded for Soreen Banana Loaf 260g is £1.25 at Morrisons (30 Sept), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is £1.25 at Morrisons.