Heinz Seriously Good Light Mayonnaise — Standard
As of 2 Oct 2026, Heinz Seriously Good Light Mayonnaise Standard is cheapest at Tesco at £2.80 (£6.67/1 kg) in United Kingdom.
Prices updated 2 Oct 2026
Lowest recorded price: £2.30 at Sainsbury's (2 Oct); highest: £3.90 — currently £2.80 at Tesco. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 7 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- £0.43/100g
- Average
- £0.43/100g
- Highest
- £0.43/100g
Sainsbury'sNow£0.43/100gAll-time low
AsdaNow£0.48/100g
TescoNow£0.48/100g
TescoNow£0.49/100g
Sainsbury'sNow£0.58/100gLow
TescoNow£0.67/100g
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
18 prices recorded · 12 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Heinz | Standard | £3.50 | £0.43/100gBest | In stock | 2 Oct | |
| Heinz | Standard | £3.88 | £0.48/100g | In stock | 2 Oct | |
| Heinz | Standard | £3.90 | £0.48/100g | In stock | 2 Oct | |
| Heinz | Standard | £2.79 | £0.49/100g | In stock | 2 Oct | |
| Heinz | 570g | £2.80 | £0.49/100g | In stock | 2 Oct | |
| Heinz | Standard | £2.50 | £0.51/100g | In stock | 2 Oct | |
| Heinz | Standard | £3.50 | £0.58/100g | In stock | 2 Oct | |
| Heinz | 0.57L | £2.79 | £0.49/100ml | In stock | 2 Oct | |
| Heinz | 570g | £2.80 | £0.50/100ml | In stock | 2 Oct | |
| Heinz | 420g | £2.50 | £0.63/100ml | In stock | 2 Oct | |
| Heinz | 420g | £2.50 | £0.63/100ml | In stock | 2 Oct | |
| Heinz | 230g | £2.30 | £1.05/100ml | In stock | 2 Oct | |
| Heinz | 420g | £2.50 | — | In stock | 2 Oct | |
| Heinz | 570g | £3.40 | — | In stock | 2 Oct | |
| Heinz | 800ml | £3.90 | — | In stock | 2 Oct |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Aldi UK
Asda
Morrisons
Sainsbury's
Tesco- 1

HeinzBest
Aldi UKLight · 0.57L£4.94/1L£2.79
AsdaLight · 570g£4.96/1L£2.80
Sainsbury'sLight · 420g£6.25/1L£2.50
AsdaLight · 420g£6.25/1L£2.50
Sainsbury'sLight · 230g£10.45/1L£2.30
MorrisonsLight · 420g£2.50
MorrisonsLight · 570g£3.40
MorrisonsLight · 800ml£3.902 for £6.00
Sainsbury'sSeriously Good Light · Standard£4.30/1kg£3.50
AsdaSeriously Good Light · Standard£4.76/1kg£3.88
TescoLight · Standard£4.78/1kg£3.90Clubcard2 for £6.00 · £3.68/1kg
TescoSeriously Good Light · Standard£4.90/1kg£2.79
Sainsbury'sLight · 570g£4.91/1kg£2.80
Sainsbury'sLight · Standard£5.79/1kg£3.50
TescoSeriously Good Light Mayonnaise · Standard£6.67/1kg£2.80
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Heinz Seriously Good Light Mayonnaise Standard cheapest?
- Tesco has the lowest price at £2.80 (£6.67/1 kg).
- What is the unit price of Heinz Seriously Good Light Mayonnaise Standard?
- Priced per 100g. Tesco offers the best value at £0.67/100g.
- What is the lowest price ever for Heinz Seriously Good Light Mayonnaise Standard?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Heinz Seriously Good Light Mayonnaise Standard is £2.30 at Sainsbury's (2 Oct), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is £2.80 at Tesco.


