Heinz Tomato Ketchup Standard — 0.65kg
As of 30 Sept 2026, Heinz Tomato Ketchup Standard 0.65kg is cheapest at Aldi UK at £2.85 (£4.38/1 kg) in United Kingdom.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: £2.00 at Morrisons (15 Jul); highest: £5.00 — currently £2.85 at Aldi UK. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 4 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- £0.44/100g
- Average
- £0.50/100g
- Highest
- £0.50/100g
Aldi UK · 0.65kgNow£0.44/100gAll-time low
Asda · 910gNow£0.44/100g
Sainsbury's · 700gNow£0.46/100gLow
Asda · 700gNow£0.52/100g
Sainsbury's · 910gLast seen 12 Aug£0.44/100g
13 prices recorded · 6 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Heinz | 0.65kg | £2.85 | £0.44/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Heinz | 910g | £4.00 | £0.44/100g | In stock | 30 Sept | |
| Heinz | 700g | £3.25 | £0.46/100g | In stock | 30 Sept | |
| Heinz | 700g | £3.65 | £0.52/100g | In stock | 30 Sept | |
| Heinz | 910g | £4.00 | £0.44/100g | In stock | 12 Augout of date · not compared | |
| Heinz | 1.35kg | £5.00 | — | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Heinz | 700g | £3.90 | — | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Heinz | 910g | £4.50 | — | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Heinz | 342g | £2.00 | — | In stock | 15 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Aldi UK
Asda
Morrisons
Sainsbury's- –
HeinzBest
MorrisonsTomato Ketchup · 342g£2.00Last seen 15 Jul · not compared
Morrisons700g£3.90Last seen 15 Jul · not compared2 for £6.00
MorrisonsTomato · 910g£4.50Last seen 15 Jul · not compared
Morrisons1.35kg£5.00Last seen 15 Jul · not compared
Aldi UK0.65kg£4.38/1kg£2.85
Sainsbury'sTomato · 910g£4.40/1kg£4.00Last seen 12 Aug · not compared
AsdaTomato · 910g£4.40/1kg£4.00
Sainsbury's700g£4.64/1kg£3.25
Asda700g£5.21/1kg£3.65
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Heinz Tomato Ketchup Standard 0.65kg cheapest?
- Aldi UK has the lowest price at £2.85 (£4.38/1 kg).
- What is the unit price of Heinz Tomato Ketchup Standard 0.65kg?
- Priced per 100g. Aldi UK offers the best value at £0.44/100g.
- What is the lowest price ever for Heinz Tomato Ketchup Standard 0.65kg?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Heinz Tomato Ketchup Standard 0.65kg is £2.00 at Morrisons (15 Jul), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is £2.85 at Aldi UK.

