The Turmeric Co. Raw & Xtra Ginger — 420ml
As of 30 Sept 2026, The Turmeric Co. Raw & Xtra Ginger 420ml is cheapest at Sainsbury's at £6.95 (£16.55/1 L) in United Kingdom.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: £0.05 at Asda (30 Sept); highest: £7.99 — currently £6.95 at Sainsbury's. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 12 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- £0.37/100g
- Average
- £0.37/100g
- Highest
- £0.56/100g
Asda · 100gNow£0.37/100gAll-time low
Asda · StandardNow£0.50/100g
Sainsbury's · StandardNow£0.56/100g
Tesco · 0.1kgNow£0.56/100g
Aldi UK · 0.13kgNow£0.79/100g
Asda · 100gNow£1.88/100g
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
30 prices recorded · 7 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Asda | 100g | £1.85 | £0.37/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Asda | Standard | £0.05 | £0.50/100g | In stock | 30 Sept | |
| Tesco | 0.1kg | £0.56 | £0.56/100g | In stock | 30 Sept | |
| Sainsbury's | Standard | £5.60 | £0.56/100g | In stock | 30 Sept | |
| Nature's Pick | 0.13kg | £0.99 | £0.79/100g | In stock | 30 Sept | |
| Very Lazy | 190g | £1.94 | £1.02/100g | In stock | 30 Sept | |
| Sainsbury's | 100g | £1.25 | £1.25/100g | In stock | 30 Sept | |
| COOK By ASDA | 100g | £1.79 | £1.88/100g | In stock | 30 Sept | |
| MOJU | 720ml | £7.99 | £1.11/100ml | In stock | 30 Sept | |
| Plenish | 420ml | £4.95 | £1.18/100ml | In stock | 30 Sept | |
| — | 420ml | £6.95 | £1.66/100ml | In stock | 30 Sept | |
| Very Lazy | 190g | £1.95 | — | In stock | 30 Sept | |
| Morrisons | 125g | £1.55 | — | In stock | 30 Sept | |
| Market Street | 0.37 | £2.07 | — | In stock | 15 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Aldi UK
Asda
Morrisons
Sainsbury's
Tesco- 1
- 2

- 3

- 4
- 5

- 6
- –

- –

- –

- –

- –

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is The Turmeric Co. Raw & Xtra Ginger 420ml cheapest?
- Sainsbury's has the lowest price at £6.95 (£16.55/1 L).
- What is the unit price of The Turmeric Co. Raw & Xtra Ginger 420ml?
- Priced per 100ml. Sainsbury's offers the best value at £1.66/100ml.
- What is the lowest price ever for The Turmeric Co. Raw & Xtra Ginger 420ml?
- The lowest price OpenOrder has recorded for The Turmeric Co. Raw & Xtra Ginger 420ml is £0.05 at Asda (30 Sept), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is £6.95 at Sainsbury's.
