Nature's Pick Green Beans Standard — 0.22kg
As of 30 Sept 2026, Nature's Pick Green Beans Standard 0.22kg is cheapest at Aldi UK at £0.85 (£3.86/1 kg) in United Kingdom.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: £0.85 at Aldi UK (30 Sept); highest: £1.65 — currently £0.85 at Aldi UK. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 4 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- £0.39/100g
- Average
- £0.39/100g
- Highest
- £1.75/100g
Aldi UK · 0.22kgNow£0.39/100gAll-time low
Tesco · kgNow£0.39/100gAll-time low
Sainsbury's · 300gNow£0.39/100g
Sainsbury's · StandardNow£0.62/100gLow
Sainsbury's · 200gNow£0.70/100g
24 prices recorded · 7 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nature's Pick | 0.22kg | £0.85 | £0.39/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Tesco | kg | £0.85 | £0.39/100g | In stock | 30 Sept | |
| Sainsbury's | 300g | £1.16 | £0.39/100g | In stock | 30 Sept | |
| Sainsbury's | Standard | £1.24 | £0.62/100g | In stock | 30 Sept | |
| Sainsbury's | 200g | £1.40 | £0.70/100g | In stock | 30 Sept |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Aldi UK
Sainsbury's
TescoPrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Nature's Pick Green Beans Standard 0.22kg cheapest?
- Aldi UK has the lowest price at £0.85 (£3.86/1 kg).
- What is the unit price of Nature's Pick Green Beans Standard 0.22kg?
- Priced per 100g. Aldi UK offers the best value at £0.39/100g.
- What is the lowest price ever for Nature's Pick Green Beans Standard 0.22kg?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Nature's Pick Green Beans Standard 0.22kg is £0.85 at Aldi UK (30 Sept), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is £0.85 at Aldi UK.


