Tesco Blueberries · #287357000 — Standard
As of 30 Sept 2026, Tesco Blueberries · #287357000 Standard is cheapest at Tesco at £2.75 (£11.00/1 kg) in United Kingdom.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: £0.95 at Tesco (15 Jul); highest: £4.30 — currently £2.75 at Tesco. Tracked since Jun 2026.
Showing prices and history for this variant plus 16 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- £0.86/100g
- Average
- £2.21/100g
- Highest
- £6.35/100g
Tesco · StandardNow£0.86/100gAll-time low
Asda · 150gNow£1.03/100g
Tesco · 150gNow£1.03/100gLow
Tesco · StandardNow£1.10/100g
Tesco · 150gNow£1.33/100gLow
Tesco · kgNow£1.67/100gLow
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
28 prices recorded · 11 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tesco | Standard | £4.30 | £0.86/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Just Essentials By ASDA | 150g | £1.55 | £1.03/100g | In stock | 30 Sept | |
| Rosedene Farms | 150g | £1.55 | £1.03/100g | In stock | 30 Sept | |
| Tesco | Standard | £2.75 | £1.10/100g | In stock | 30 Sept | |
| Tesco | 150g | £2.00 | £1.33/100g | In stock | 30 Sept | |
| Tesco | kg | £2.50 | £1.67/100g | In stock | 30 Sept | |
| Sainsbury's | Standard | £2.75 | £0.92/100g | In stock | 22 Julout of date · not compared | |
| Asda | 1000g | £2.96 | £0.99/100g | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Morrisons | 150g | £1.90 | £1.27/100g | In stock | 8 Junout of date · not compared | |
| Sainsbury's | 150g | £2.00 | £1.33/100g | In stock | 12 Augout of date · not compared | |
| Sainsbury's | Standard | £2.70 | £1.80/100g | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Driscoll's | 250g | £3.00 | — | In stock | 30 Sept | |
| Morrisons | 350g | £3.35 | — | In stock | 30 Sept | |
| Morrisons Savers | 125g | £1.29 | — | In stock | 30 Sept | |
| Morrisons | 450g | £4.25 | — | In stock | 30 Sept | |
| Driscoll's | 170g | £3.00 | — | In stock | 30 Sept | |
| Morrisons | 150g | £2.00 | — | In stock | 30 Sept | |
| Morrisons | 300g | £3.30 | — | In stock | 30 Sept |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Asda
Morrisons
Sainsbury's
Tesco- –

- –

- 1

- 2

- 3
- 4

- 5
- –

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Tesco Blueberries · #287357000 Standard cheapest?
- Tesco has the lowest price at £2.75 (£11.00/1 kg).
- What is the unit price of Tesco Blueberries · #287357000 Standard?
- Priced per 100g. Tesco offers the best value at £1.10/100g.
- What is the lowest price ever for Tesco Blueberries · #287357000 Standard?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Tesco Blueberries · #287357000 Standard is £0.95 at Tesco (15 Jul), since we began tracking in Jun 2026. The current cheapest price is £2.75 at Tesco.