Whiskas Poultry Feasts in Jelly Senior Wet Cat Food 7+ Pouches — 40 x 85g
As of 1 Oct 2026, Whiskas Poultry Feasts in Jelly Senior Wet Cat Food 7+ Pouches 40 x 85g is cheapest at Asda at £12.00 (£3.53/1 kg) in United Kingdom — about 7% below the 2-retailer average of £12.88.
Prices updated 1 Oct 2026
Lowest recorded price: £4.75 at Sainsbury's (1 Oct); highest: £13.75 — currently £12.00 at Asda. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 2 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- £0.35/100g
- Average
- £0.47/100g
- Highest
- £0.47/100g
Asda · 40 x 85gNow£0.35/100gAll-time low
Sainsbury's · 40 x 85gNow£0.40/100g
Sainsbury's · StandardNow£0.47/100g
Tesco · StandardLast seen 15 Jul£0.47/100g
13 prices recorded · 4 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Whiskas | 40 x 85g | £12.00 | £0.35/100gBest | In stock | 1 Oct | |
| Whiskas | 40 x 85g | £13.75 | £0.40/100g | In stock | 1 Oct | |
| Whiskas | Standard | £4.75 | £0.47/100g | In stock | 1 Oct | |
| Whiskas | Standard | £4.75 | £0.47/100g | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Whiskas | 40 x 85g | £13.75 | — | In stock | 15 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Asda
Morrisons
Sainsbury's
Tesco- 1

WhiskasBest
Asda7+ Poultry Feasts in Jelly Senior Wet Cat Food Pouches · 40 x 85g£3.53/1kg£12.00
Sainsbury's7+ Poultry Feasts in Jelly Senior Wet Cat Food Pouches · 40 x 85g£4.04/1kg£13.75
TescoPoultry Feasts In Jelly Senior · Standard£4.66/1kg£4.75Last seen 15 Jul · not compared
Sainsbury'sPoultry Feasts In Jelly Senior · Standard£4.66/1kg£4.75
MorrisonsSenior 7+ Poultry Feasts · 40 x 85g£13.75Last seen 15 Jul · not compared
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Whiskas Poultry Feasts in Jelly Senior Wet Cat Food 7+ Pouches 40 x 85g cheapest?
- Asda has the lowest price at £12.00 (£3.53/1 kg).
- How much does Whiskas Poultry Feasts in Jelly Senior Wet Cat Food 7+ Pouches 40 x 85g cost?
- Prices range from £12.00 to £13.75 across 2 UK supermarkets. The average price is £12.88.
- What is the unit price of Whiskas Poultry Feasts in Jelly Senior Wet Cat Food 7+ Pouches 40 x 85g?
- Priced per 100g. Asda offers the best value at £0.35/100g.
- Which supermarkets sell Whiskas Poultry Feasts in Jelly Senior Wet Cat Food 7+ Pouches 40 x 85g?
- Whiskas Poultry Feasts in Jelly Senior Wet Cat Food 7+ Pouches 40 x 85g is available at Asda and Sainsbury's.
- What is the lowest price ever for Whiskas Poultry Feasts in Jelly Senior Wet Cat Food 7+ Pouches 40 x 85g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Whiskas Poultry Feasts in Jelly Senior Wet Cat Food 7+ Pouches 40 x 85g is £4.75 at Sainsbury's (1 Oct), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is £12.00 at Asda.
