Ashfields Chicken Breast Fillets — 0.3kg
As of 30 Sept 2026, Ashfields Chicken Breast Fillets 0.3kg is cheapest at Aldi UK at £2.29 (£7.63/1 kg) in United Kingdom.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: £2.29 at Aldi UK (30 Sept); highest: £12.29 — currently £2.29 at Aldi UK. Tracked since Jun 2026.
Showing prices and history for this variant plus 5 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- £0.31/100g
- Average
- £0.31/100g
- Highest
- £0.62/100g
Aldi UK · 2kgNow£0.62/100g
Aldi UK · 0.6kgNow£0.67/100gLow
Aldi UK · 1kgNow£0.67/100g
Aldi UK · 0.65kgNow£0.72/100gLow
Aldi UK · 0.4kgNow£0.75/100gLow
Aldi UK · 0.3kgNow£0.76/100g
35 prices recorded · 10 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Ashfields | 2kg | £12.29 | £0.62/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Ashfields | 0.6kg | £3.99 | £0.67/100g | In stock | 30 Sept | |
| Ashfields | 1kg | £6.69 | £0.67/100g | In stock | 30 Sept | |
| Ashfields | 0.65kg | £4.69 | £0.72/100g | In stock | 30 Sept | |
| Ashfields | 0.4kg | £2.99 | £0.75/100g | In stock | 30 Sept | |
| Ashfields | 0.3kg | £2.29 | £0.76/100g | In stock | 30 Sept |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Aldi UKPrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Frequently asked questions
- Where is Ashfields Chicken Breast Fillets 0.3kg cheapest?
- Aldi UK has the lowest price at £2.29 (£7.63/1 kg).
- What is the unit price of Ashfields Chicken Breast Fillets 0.3kg?
- Priced per 100g. Aldi UK offers the best value at £0.76/100g.
- What is the lowest price ever for Ashfields Chicken Breast Fillets 0.3kg?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Ashfields Chicken Breast Fillets 0.3kg is £2.29 at Aldi UK (30 Sept), since we began tracking in Jun 2026. The current cheapest price is £2.29 at Aldi UK.