Birds Eye Hearty Farmhouse Vegetable Mix 4 — 540g
As of 30 Sept 2026, Birds Eye Hearty Farmhouse Vegetable Mix 4 540g is cheapest at Asda at £2.84 (£5.26/1 kg) in United Kingdom — about 1% below the 2-retailer average of £2.87.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: £2.84 at Asda (30 Sept); highest: £2.90 — currently £2.84 at Asda. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.
Price History
Price over time- Lowest
- £2.84
- Average
- £2.84
- Highest
- £2.84
At the average price
8 prices recorded · 2 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
Cheapest (compared)
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
1 brand available
Asda
TescoPrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Birds Eye Hearty Farmhouse Vegetable Mix 4 540g cheapest?
- Asda has the lowest price at £2.84 (£5.26/1 kg).
- How much does Birds Eye Hearty Farmhouse Vegetable Mix 4 540g cost?
- Prices range from £2.84 to £2.90 across 2 UK supermarkets. The average price is £2.87.
- What is the unit price of Birds Eye Hearty Farmhouse Vegetable Mix 4 540g?
- Priced per 100g. Asda offers the best value at £0.53/100g.
- Which supermarkets sell Birds Eye Hearty Farmhouse Vegetable Mix 4 540g?
- Birds Eye Hearty Farmhouse Vegetable Mix 4 540g is available at Asda and Tesco.
- What is the lowest price ever for Birds Eye Hearty Farmhouse Vegetable Mix 4 540g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Birds Eye Hearty Farmhouse Vegetable Mix 4 540g is £2.84 at Asda (30 Sept), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is £2.84 at Asda.
