Sainsbury's Houmous — 200g

As of 1 Oct 2026, Sainsbury's Houmous 200g is cheapest at Sainsbury's at £1.35 (£6.75/1 kg) in United Kingdom.

Prices updated 1 Oct 2026

Lowest recorded price: £1.35 at Sainsbury's (1 Oct); highest: £1.75 — currently £1.35 at Sainsbury's. Tracked since Jul 2026.

Showing prices and history for this variant plus 1 sibling variation — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.

Price History

Price per 100g over time
Lowest
£0.56/100g
Average
£0.68/100g
Highest
£0.68/100g
Lowest ever
£0.56/100g · Jul '26
Highest ever
£0.68/100g · Oct '26
Trend
Up 21%
1% below average

3 prices recorded · 2 changes shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest by brand

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1Sainsbury's

    Sainsbury'sCheapest

    Sainsbury's Houmous · 200g

    £6.75/1kg£1.35Sainsbury's

Cheapest by product

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1Sainsbury's

    Sainsbury'sCheapest

    Sainsbury's Houmous · 200g

    £6.75/1kg£1.35Sainsbury's

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Frequently asked questions

Where is Sainsbury's Houmous 200g cheapest?
Sainsbury's has the lowest price at £1.35 (£6.75/1 kg).
What is the unit price of Sainsbury's Houmous 200g?
Priced per 100g. Sainsbury's offers the best value at £0.68/100g.
What is the lowest price ever for Sainsbury's Houmous 200g?
The lowest price OpenOrder has recorded for Sainsbury's Houmous 200g is £1.35 at Sainsbury's (1 Oct), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is £1.35 at Sainsbury's.