Johnson's Baby Oil — 200ml
As of 2 Oct 2026, Johnson's Baby Oil 200ml is cheapest at Morrisons at £1.50 in United Kingdom — about 6% below the 2-retailer average of £1.60.
Prices updated 2 Oct 2026
Lowest recorded price: £1.50 at Morrisons (1 Oct); highest: £4.60 — currently £1.50 at Morrisons. Tracked since Oct 2026.
Showing prices and history for this variant plus 2 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100ml over time- Lowest
- £0.54/100ml
- Average
- £0.54/100ml
- Highest
- £0.54/100ml
Asda · 500mlNow£0.54/100mlAll-time low
Sainsbury's · 200mlNow£0.85/100ml
Sainsbury's · 500mlNow£0.92/100ml
Asda · 100mlNow£1.50/100ml
Sainsbury's · 100mlNow£1.75/100ml
7 prices recorded · 5 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Johnson's | 500ml | £2.70 | £0.54/100mlBest | In stock | 1 Oct | |
| Johnson's | 200ml | £1.70 | £0.85/100ml | In stock | 1 Oct | |
| Johnson's | 500ml | £4.60 | £0.92/100ml | In stock | 1 Oct | |
| Johnson's | 100ml | £1.50 | £1.50/100ml | In stock | 1 Oct | |
| Johnson's | 100ml | £1.75 | £1.75/100ml | In stock | 1 Oct | |
| Johnson's | 500ml | £3.75 | — | In stock | 1 Oct | |
| Johnson's | 200ml | £1.50 | — | In stock | 1 Oct |
Cheapest by brand
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
Asda
Morrisons
Sainsbury's- –

Johnson'sBest
MorrisonsBaby Oil · 200ml£1.50
MorrisonsEssentials by JOHNSON'S Baby Oil · UK · 500ml£3.75
AsdaEssentials by JOHNSON'S Baby Oil · UK · 500ml£5.40/1L£2.70
Sainsbury'sBaby Oil · 200ml£8.50/1L£1.70
Sainsbury'sEssentials by JOHNSON'S Baby Oil · UK · 500ml£9.20/1L£4.60
AsdaClassic Moisturising · 100ml£15.00/1L£1.50
Sainsbury'sClassic Moisturising · 100ml£17.50/1L£1.75
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Johnson's Baby Oil 200ml cheapest?
- Morrisons has the lowest price at £1.50.
- How much does Johnson's Baby Oil 200ml cost?
- Prices range from £1.50 to £1.70 across 2 UK supermarkets. The average price is £1.60.
- What is the unit price of Johnson's Baby Oil 200ml?
- Priced per 100ml. Sainsbury's offers the best value at £0.85/100ml.
- Which supermarkets sell Johnson's Baby Oil 200ml?
- Johnson's Baby Oil 200ml is available at Morrisons and Sainsbury's.
- What is the lowest price ever for Johnson's Baby Oil 200ml?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Johnson's Baby Oil 200ml is £1.50 at Morrisons (1 Oct), since we began tracking in Oct 2026. The current cheapest price is £1.50 at Morrisons.