Aptamil Follow On Baby Milk Formula 2 Powder 6-12 Months Big Pack — Standard
As of 1 Oct 2026, Aptamil Follow On Baby Milk Formula 2 Powder 6-12 Months Big Pack Standard is cheapest at Tesco at £18.65 (£15.54/1 kg) in United Kingdom.
Prices updated 1 Oct 2026
Lowest recorded price: £13.50 at Morrisons (15 Jul); highest: £18.65 — currently £18.65 at Tesco. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 3 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- £1.55/100g
- Average
- £1.69/100g
- Highest
- £1.81/100g
Tesco · StandardNow£1.55/100gAll-time low
Asda · 800gNow£1.78/100g
Tesco · 800gNow£1.81/100g
Sainsbury's · 800gNow£1.81/100g
9 prices recorded · 5 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Aptamil | Standard | £18.65 | £1.55/100gBest | In stock | 1 Oct | |
| Aptamil | 800g | £14.23 | £1.78/100g | In stock | 1 Oct | |
| Aptamil | 800g | £14.50 | £1.81/100g | In stock | 1 Oct | |
| Aptamil | 800g | £14.50 | £1.81/100g | In stock | 1 Oct | |
| Aptamil | 1.2kg | £18.65 | — | In stock | 1 Oct | |
| Aptamil | 800g | £14.50 | — | In stock | 1 Oct | |
| Aptamil | 800ml | £18.00 | — | In stock | 15 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Asda
Morrisons
Sainsbury's
Tesco- 1

AptamilBest
Tesco2 Follow On Baby Milk Formula Powder 6-12 Months Big Pack · Standard£15.54/1kg£18.65
Asda2 Follow On Baby Milk Formula Powder 6-12 Months · 800g£17.79/1kg£14.23
Tesco2 Follow On Baby Milk Formula Powder 6-12 Months · 800g£18.12/1kg£14.50
Sainsbury's2 Follow On Baby Milk Formula Powder 6-12 Months · 800g£18.13/1kg£14.50
Morrisons2 Follow On Baby Milk Formula Powder 6-12 Months · 800g£14.50
Morrisons800ml£18.00Last seen 15 Jul · not compared
Morrisons2 · 1.2kg£18.65
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Aptamil Follow On Baby Milk Formula 2 Powder 6-12 Months Big Pack Standard cheapest?
- Tesco has the lowest price at £18.65 (£15.54/1 kg).
- What is the unit price of Aptamil Follow On Baby Milk Formula 2 Powder 6-12 Months Big Pack Standard?
- Priced per 100g. Tesco offers the best value at £1.55/100g.
- What is the lowest price ever for Aptamil Follow On Baby Milk Formula 2 Powder 6-12 Months Big Pack Standard?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Aptamil Follow On Baby Milk Formula 2 Powder 6-12 Months Big Pack Standard is £13.50 at Morrisons (15 Jul), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is £18.65 at Tesco.

