Original Source Shower Gel — 0.5L
As of 2 Oct 2026, Original Source Shower Gel 0.5L is cheapest at Aldi UK at £1.69 (£3.38/1 L) in United Kingdom.
Prices updated 2 Oct 2026
Lowest recorded price: £1.69 at Aldi UK (1 Oct); highest: £1.69 — currently £1.69 at Aldi UK. Tracked since Jun 2026.
Showing prices and history for this variant plus 2 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100ml over time- Lowest
- £0.34/100ml
- Average
- £0.34/100ml
- Highest
- £0.34/100ml
Aldi UK · 0.5LNow£0.34/100mlAll-time low
Aldi UK · 1LNow£0.34/100mlAll-time low
Aldi UK · 0.5LNow£0.34/100mlAll-time low
8 prices recorded · 3 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Original Source | 0.5L | £1.69 | £0.34/100mlBest | In stock | 1 Oct | |
| Original Source | 1L | £1.69 | £0.34/100ml | In stock | 1 Oct | |
| Original Source | 0.5L | £1.69 | £0.34/100ml | In stock | 1 Oct |
Cheapest by brand
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
Aldi UKPrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Frequently asked questions
- Where is Original Source Shower Gel 0.5L cheapest?
- Aldi UK has the lowest price at £1.69 (£3.38/1 L).
- What is the unit price of Original Source Shower Gel 0.5L?
- Priced per 100ml. Aldi UK offers the best value at £0.34/100ml.
- What is the lowest price ever for Original Source Shower Gel 0.5L?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Original Source Shower Gel 0.5L is £1.69 at Aldi UK (1 Oct), since we began tracking in Jun 2026. The current cheapest price is £1.69 at Aldi UK.
