Asda Spinach Mild & Tender — 300g
As of 30 Sept 2026, Asda Spinach Mild & Tender 300g is cheapest at Asda at £1.60 (£5.33/1 kg) in United Kingdom.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: £0.85 at Morrisons (8 Jul); highest: £4.50 — currently £1.60 at Asda. Tracked since Jun 2026.
Showing prices and history for this variant plus 5 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- £0.15/100g
- Average
- £0.16/100g
- Highest
- £0.20/100g
41 prices recorded · 6 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tesco | 900g | £1.65 | £0.18/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Sainsbury's | 260g | £0.95 | £0.37/100g | In stock | 30 Sept | |
| Asda | 300g | £1.60 | £0.53/100g | In stock | 30 Sept | |
| Morrisons | Standard | £0.90 | — | In stock | 30 Sept | |
| Morrisons | 450g | £2.00 | — | In stock | 30 Sept | |
| This Is | 240g | £3.50 | — | In stock | 30 Sept |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Asda
Morrisons
Sainsbury's
TescoPrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Asda Spinach Mild & Tender 300g cheapest?
- Asda has the lowest price at £1.60 (£5.33/1 kg).
- What is the unit price of Asda Spinach Mild & Tender 300g?
- Priced per 100g. Asda offers the best value at £0.53/100g.
- What is the lowest price ever for Asda Spinach Mild & Tender 300g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Asda Spinach Mild & Tender 300g is £0.85 at Morrisons (8 Jul), since we began tracking in Jun 2026. The current cheapest price is £1.60 at Asda.



