Benecol Spread Light — 500g

As of 2 Oct 2026, Benecol Spread Light 500g is cheapest at Sainsbury's at £4.50 (£9.00/1 kg) in United Kingdom.

Prices updated 2 Oct 2026

Lowest recorded price: £4.50 at Sainsbury's (2 Oct); highest: £4.50 — currently £4.50 at Sainsbury's. Tracked since Oct 2026.

Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.

Price History

Price over time
Lowest
£4.50
Average
£4.50
Highest
£4.50
Lowest ever
£4.50 · Oct '26
Highest ever
£4.50 · Oct '26
Trend
Steady
At the average price

1 price recorded · 1 change shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest by brand

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1Benecol

    BenecolCheapest

    Benecol Spread Light · 500g

    £9.00/1kg£4.50Sainsbury's

Cheapest by product

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1Benecol

    BenecolCheapest

    Benecol Spread Light · 500g

    £9.00/1kg£4.50Sainsbury's
1 brand available
Sainsbury's
  1. 1Benecol

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Frequently asked questions

Where is Benecol Spread Light 500g cheapest?
Sainsbury's has the lowest price at £4.50 (£9.00/1 kg).
What is the unit price of Benecol Spread Light 500g?
Priced per 100g. Sainsbury's offers the best value at £0.90/100g.
What is the lowest price ever for Benecol Spread Light 500g?
The lowest price OpenOrder has recorded for Benecol Spread Light 500g is £4.50 at Sainsbury's (2 Oct), since we began tracking in Oct 2026. The current cheapest price is £4.50 at Sainsbury's.