Hellmann's Light Mayonnaise — 400g
As of 2 Oct 2026, Hellmann's Light Mayonnaise 400g is cheapest at Sainsbury's at £2.25 (£5.63/1 kg) in United Kingdom — about 3% below the 3-retailer average of £2.33.
Prices updated 2 Oct 2026
Lowest recorded price: £2.25 at Morrisons (2 Oct); highest: £3.95 — currently £2.25 at Sainsbury's. Tracked since Oct 2026.
Showing prices and history for this variant plus 3 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- £0.54/100g
- Average
- £0.54/100g
- Highest
- £0.56/100g
Asda · 600gNow£0.54/100gAll-time low
Sainsbury's · 400gNow£0.56/100g
Asda · 400gNow£0.62/100g
Sainsbury's · 600gNow£0.66/100g
Tesco · StandardNow£0.66/100g
Tesco · StandardNow£0.69/100g
10 prices recorded · 6 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hellmann's | 600g | £3.25 | £0.54/100gBest | In stock | 2 Oct | |
| Hellmann's | 400g | £2.25 | £0.56/100g | In stock | 2 Oct | |
| Hellmann's | 400g | £2.48 | £0.62/100g | In stock | 2 Oct | |
| Hellmann's | Standard | £3.95 | £0.66/100g | In stock | 2 Oct | |
| Hellmann's | 600g | £3.95 | £0.66/100g | In stock | 2 Oct | |
| Hellmann's | Standard | £2.75 | £0.69/100g | In stock | 2 Oct | |
| Hellmann's | Standard | £2.80 | £0.48/100ml | In stock | 2 Oct | |
| Hellmann's | Standard | £2.80 | £0.48/100ml | In stock | 2 Oct | |
| Hellmann's | 400g | £2.25 | — | In stock | 2 Oct | |
| Hellmann's | Standard | £2.50 | — | In stock | 2 Oct | |
| Hellmann's | 600g | £3.95 | — | In stock | 2 Oct |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Asda
Morrisons
Sainsbury's
Tesco- 1

Hellmann'sBest
AsdaLight · 600g£5.42/1kg£3.25
Sainsbury'sLight · 400g£5.63/1kg£2.25
AsdaLight · 400g£6.20/1kg£2.48
Sainsbury'sLight · 600g£6.58/1kg£3.95
TescoLight · Standard£6.58/1kg£3.95
TescoLight Mayonnaise Jar · Standard£6.88/1kg£2.75Clubcard
MorrisonsLight · 400g£2.25
MorrisonsLight · Standard£2.50
MorrisonsLight · 600g£3.95
Sainsbury'sLight · Standard£4.82/1L£2.80
AsdaLight · Standard£4.83/1L£2.80
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Hellmann's Light Mayonnaise 400g cheapest?
- Sainsbury's has the lowest price at £2.25 (£5.63/1 kg).
- How much does Hellmann's Light Mayonnaise 400g cost?
- Prices range from £2.25 to £2.48 across 3 UK supermarkets. The average price is £2.33.
- What is the unit price of Hellmann's Light Mayonnaise 400g?
- Priced per 100g. Sainsbury's offers the best value at £0.56/100g.
- Which supermarkets sell Hellmann's Light Mayonnaise 400g?
- Hellmann's Light Mayonnaise 400g is available at Sainsbury's, Morrisons, and Asda.
- What is the lowest price ever for Hellmann's Light Mayonnaise 400g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Hellmann's Light Mayonnaise 400g is £2.25 at Morrisons (2 Oct), since we began tracking in Oct 2026. The current cheapest price is £2.25 at Sainsbury's.

