KTC Chick Peas — 400g

As of 30 Sept 2026, KTC Chick Peas 400g is cheapest at Sainsbury's at £0.45 (£1.13/1 kg) in United Kingdom.

Prices updated 30 Sept 2026

Lowest recorded price: £0.45 at Sainsbury's (30 Sept); highest: £0.45 — currently £0.45 at Sainsbury's. Tracked since Sept 2026.

Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.

Price History

Price over time
Lowest
£0.45
Average
£0.45
Highest
£0.45
Lowest ever
£0.45 · Sep '26
Highest ever
£0.45 · Sep '26
Trend
Steady
At the average price

1 price recorded · 1 change shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest by brand

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1KTC

    KTCCheapest

    KTC Chick Peas · 400g

    £1.13/1kg£0.45Sainsbury's

Cheapest by product

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1KTC

    KTCCheapest

    KTC Chick Peas · 400g

    £1.13/1kg£0.45Sainsbury's
1 brand available
Sainsbury's
  1. 1KTC

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Frequently asked questions

Where is KTC Chick Peas 400g cheapest?
Sainsbury's has the lowest price at £0.45 (£1.13/1 kg).
What is the unit price of KTC Chick Peas 400g?
Priced per 100g. Sainsbury's offers the best value at £0.11/100g.
What is the lowest price ever for KTC Chick Peas 400g?
The lowest price OpenOrder has recorded for KTC Chick Peas 400g is £0.45 at Sainsbury's (30 Sept), since we began tracking in Sept 2026. The current cheapest price is £0.45 at Sainsbury's.