Sweet Freedom Chocolate Spread — 250g
As of 1 Oct 2026, Sweet Freedom Chocolate Spread 250g is cheapest at Asda at £3.45 (£13.80/1 kg) in United Kingdom.
Prices updated 1 Oct 2026
Lowest recorded price: £3.45 at Sainsbury's (1 Oct); highest: £3.45 — currently £3.45 at Asda. Tracked since Oct 2026.
Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.
Price History
Price over time- Lowest
- £3.45
- Average
- £3.45
- Highest
- £3.45
At the average price
3 prices recorded · 2 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Sweet Freedom | 250g | £3.45 | £1.38/100gBest | In stock | 1 Oct | |
| Sweet Freedom | 250g | £3.45 | £1.38/100g | In stock | 1 Oct |
Cheapest (compared)
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
1 brand available
Asda
Sainsbury'sPrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Sweet Freedom Chocolate Spread 250g cheapest?
- Asda has the lowest price at £3.45 (£13.80/1 kg).
- How much does Sweet Freedom Chocolate Spread 250g cost?
- Prices range from £3.45 to £3.45 across 2 UK supermarkets. The average price is £3.45.
- What is the unit price of Sweet Freedom Chocolate Spread 250g?
- Priced per 100g. Asda offers the best value at £1.38/100g.
- Which supermarkets sell Sweet Freedom Chocolate Spread 250g?
- Sweet Freedom Chocolate Spread 250g is available at Asda and Sainsbury's.
- What is the lowest price ever for Sweet Freedom Chocolate Spread 250g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Sweet Freedom Chocolate Spread 250g is £3.45 at Sainsbury's (1 Oct), since we began tracking in Oct 2026. The current cheapest price is £3.45 at Asda.