Head & Shoulders Citrus Anti-Dandruff Shampoo Fresh — 400ml
As of 1 Oct 2026, Head & Shoulders Citrus Anti-Dandruff Shampoo Fresh 400ml is cheapest at Sainsbury's at £3.50 (£8.75/1 L) in United Kingdom.
Prices updated 1 Oct 2026
Lowest recorded price: £2.50 at Sainsbury's (1 Oct); highest: £7.89 — currently £3.50 at Sainsbury's. Tracked since Oct 2026.
Showing prices and history for this variant plus 3 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100ml over time- Lowest
- £0.79/100ml
- Average
- £0.79/100ml
- Highest
- £0.79/100ml
Sainsbury's · 1LNow£0.79/100mlAll-time low
Sainsbury's · 400mlNow£0.88/100ml
Sainsbury's · 250mlNow£1.00/100ml
Tesco · StandardNow£1.25/100ml
7 prices recorded · 4 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Head & Shoulders | 1L | £7.89 | £0.79/100mlBest | In stock | 1 Oct | |
| Head & Shoulders | 400ml | £3.50 | £0.88/100ml | In stock | 1 Oct | |
| Head & Shoulders | 250ml | £2.50 | £1.00/100ml | In stock | 1 Oct | |
| Head & Shoulders | Standard | £5.00 | £1.25/100ml | In stock | 1 Oct |
Cheapest by brand
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
- 1

Head & ShouldersCheapest
Head & Shoulders Citrus Anti Dandruff Shampoo Fresh · 1L
£7.89/1L£7.89
Sainsbury's - 2

Head & Shoulders
Head & Shoulders Citrus Anti-Dandruff Shampoo Fresh · 400ml
£8.75/1L£3.50
Sainsbury's - 3

Head & Shoulders
Head & Shoulders Citrus Anti-Dandruff Shampoo Fresh · 250ml
£10.00/1L£2.50
Sainsbury's
Sainsbury's
TescoPrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Head & Shoulders Citrus Anti-Dandruff Shampoo Fresh 400ml cheapest?
- Sainsbury's has the lowest price at £3.50 (£8.75/1 L).
- What is the unit price of Head & Shoulders Citrus Anti-Dandruff Shampoo Fresh 400ml?
- Priced per 100ml. Sainsbury's offers the best value at £0.88/100ml.
- What is the lowest price ever for Head & Shoulders Citrus Anti-Dandruff Shampoo Fresh 400ml?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Head & Shoulders Citrus Anti-Dandruff Shampoo Fresh 400ml is £2.50 at Sainsbury's (1 Oct), since we began tracking in Oct 2026. The current cheapest price is £3.50 at Sainsbury's.