Fever Tree Aromatic Tonic Water — 500ml
As of 2 Oct 2026, Fever Tree Aromatic Tonic Water 500ml is cheapest at Sainsbury's at £2.45 (£4.90/1 L) in United Kingdom.
Prices updated 2 Oct 2026
Lowest recorded price: £2.45 at Sainsbury's (1 Oct); highest: £5.35 — currently £2.45 at Sainsbury's. Tracked since Oct 2026.
Showing prices and history for this variant plus 1 sibling variation — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100ml over time- Lowest
- £0.45/100ml
- Average
- £0.45/100ml
- Highest
- £0.45/100ml
2 prices recorded · 2 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Fever Tree | 8 x 150ml | £5.35 | £0.45/100mlBest | In stock | 1 Oct | |
| Fever Tree | 500ml | £2.45 | £0.49/100ml | In stock | 1 Oct |
Cheapest by brand
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
Sainsbury'sPrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Frequently asked questions
- Where is Fever Tree Aromatic Tonic Water 500ml cheapest?
- Sainsbury's has the lowest price at £2.45 (£4.90/1 L).
- What is the unit price of Fever Tree Aromatic Tonic Water 500ml?
- Priced per 100ml. Sainsbury's offers the best value at £0.49/100ml.
- What is the lowest price ever for Fever Tree Aromatic Tonic Water 500ml?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Fever Tree Aromatic Tonic Water 500ml is £2.45 at Sainsbury's (1 Oct), since we began tracking in Oct 2026. The current cheapest price is £2.45 at Sainsbury's.

