Gianni's Ice Cream Standard — 470ml

As of 30 Sept 2026, Gianni's Ice Cream Standard 470ml is cheapest at Aldi UK at £2.49 (£0.53/100 ml) in United Kingdom.

Prices updated 30 Sept 2026

Lowest recorded price: £2.49 at Aldi UK (30 Sept); highest: £2.49 — currently £2.49 at Aldi UK. Tracked since Sept 2026.

Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.

Price History

Price over time
Lowest
£2.49
Average
£2.49
Highest
£2.49
Lowest ever
£2.49 · Sep '26
Highest ever
£2.49 · Sep '26
Trend
Steady
At the average price

2 prices recorded · 1 change shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest by brand

Ranked per 100 ml at each item's cheapest store

  1. 1Gianni's

    Gianni'sCheapest

    Gianni's Ice Cream Standard · 470ml

    £0.53/100ml£2.49Aldi UK

Cheapest by product

Ranked per 100 ml at each item's cheapest store

  1. 1Gianni's

    Gianni'sCheapest

    Gianni's Ice Cream Standard · 470ml

    £0.53/100ml£2.49Aldi UK
1 brand available
Aldi UK
  1. 1Gianni's

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Frequently asked questions

Where is Gianni's Ice Cream Standard 470ml cheapest?
Aldi UK has the lowest price at £2.49 (£0.53/100 ml).
What is the unit price of Gianni's Ice Cream Standard 470ml?
Priced per 100ml. Aldi UK offers the best value at £0.53/100ml.
What is the lowest price ever for Gianni's Ice Cream Standard 470ml?
The lowest price OpenOrder has recorded for Gianni's Ice Cream Standard 470ml is £2.49 at Aldi UK (30 Sept), since we began tracking in Sept 2026. The current cheapest price is £2.49 at Aldi UK.