Heinz Chilli Baked Beans — 390g

As of 30 Sept 2026, Heinz Chilli Baked Beans 390g is cheapest at Asda at £1.38 (£3.54/1 kg) in United Kingdom — about 1% below the 2-retailer average of £1.39.

Prices updated 30 Sept 2026

Lowest recorded price: £1.38 at Asda (30 Sept); highest: £1.40 — currently £1.38 at Asda. Tracked since Jul 2026.

Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.

Price History

Price over time
Lowest
£1.38
Average
£1.40
Highest
£1.40
Lowest ever
£1.38 · Sep '26
Highest ever
£1.40 · Jul '26
Trend
Down 1%
1% below average

5 prices recorded · 2 changes shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest by brand

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1Heinz

    HeinzCheapest

    Heinz Chilli Baked Beans · 390g

    £3.54/1kg£1.38Asda

Cheapest by product

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1Heinz

    HeinzCheapest

    Heinz Chilli Baked Beans · 390g

    £3.54/1kg£1.38Asda

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Which store is cheaper?

Frequently asked questions

Where is Heinz Chilli Baked Beans 390g cheapest?
Asda has the lowest price at £1.38 (£3.54/1 kg).
How much does Heinz Chilli Baked Beans 390g cost?
Prices range from £1.38 to £1.40 across 2 UK supermarkets. The average price is £1.39.
What is the unit price of Heinz Chilli Baked Beans 390g?
Priced per 100g. Asda offers the best value at £0.35/100g.
Which supermarkets sell Heinz Chilli Baked Beans 390g?
Heinz Chilli Baked Beans 390g is available at Asda and Morrisons.
What is the lowest price ever for Heinz Chilli Baked Beans 390g?
The lowest price OpenOrder has recorded for Heinz Chilli Baked Beans 390g is £1.38 at Asda (30 Sept), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is £1.38 at Asda.