Colgate Max Toothpaste with Cooling Crystals Fresh — 2 x 75ml
As of 1 Oct 2026, Colgate Max Toothpaste with Cooling Crystals Fresh 2 x 75ml is cheapest at Sainsbury's at £4.50 (£30.00/1 L) in United Kingdom.
Prices updated 1 Oct 2026
Lowest recorded price: £3.00 at Sainsbury's (1 Oct); highest: £6.00 — currently £4.50 at Sainsbury's. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 3 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100ml over time- Lowest
- £2.40/100ml
- Average
- £2.40/100ml
- Highest
- £2.40/100ml
Sainsbury's · 125mlNow£2.40/100mlAll-time low
Sainsbury's · 2 x 75mlNow£3.00/100ml
Sainsbury's · StandardNow£3.00/100ml
Tesco · StandardNow£4.80/100ml
Sainsbury's · 75mlNow£5.00/100ml
10 prices recorded · 5 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Colgate | 125ml | £3.00 | £2.40/100mlBest | In stock | 1 Oct | |
| Colgate | 2 x 75ml | £4.50 | £3.00/100ml | In stock | 1 Oct | |
| Colgate | Standard | £3.00 | £3.00/100ml | In stock | 1 Oct | |
| Colgate | Standard | £6.00 | £4.80/100ml | In stock | 1 Oct | |
| Colgate | 75ml | £3.75 | £5.00/100ml | In stock | 1 Oct | |
| Colgate | 125ml | £6.00 | — | In stock | 1 Oct |
Cheapest by brand
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
Morrisons
Sainsbury's
Tesco- 1

ColgateBest
Sainsbury'sMax Fresh Cooling Crystals · 125ml£24.00/1L£3.00
Sainsbury'sMax Fresh Cooling Crystals · Standard£30.00/1L£3.00
Sainsbury'sMax Fresh With Cooling Crystals · 2 x 75ml£30.00/1L£4.50
TescoMax Fresh Cooling Crystals · Standard£48.00/1L£6.00
Sainsbury'sMax Fresh With Cooling Crystals · 75ml£50.00/1L£3.75
MorrisonsMax Fresh Cooling Crystals · 125ml£6.00
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Colgate Max Toothpaste with Cooling Crystals Fresh 2 x 75ml cheapest?
- Sainsbury's has the lowest price at £4.50 (£30.00/1 L).
- What is the unit price of Colgate Max Toothpaste with Cooling Crystals Fresh 2 x 75ml?
- Priced per 100ml. Sainsbury's offers the best value at £3.00/100ml.
- What is the lowest price ever for Colgate Max Toothpaste with Cooling Crystals Fresh 2 x 75ml?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Colgate Max Toothpaste with Cooling Crystals Fresh 2 x 75ml is £3.00 at Sainsbury's (1 Oct), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is £4.50 at Sainsbury's.

