IRN BRU IRN-BRU Soft Drink — Standard
As of 2 Oct 2026, IRN BRU IRN-BRU Soft Drink Standard is cheapest at Tesco at £4.15 (£1.57/1 L) in United Kingdom.
Prices updated 2 Oct 2026
Lowest recorded price: £1.29 at Tesco (1 Oct); highest: £10.50 — currently £4.15 at Tesco. Tracked since Jun 2026.
Showing prices and history for this variant plus 5 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 1 ltr over time- Lowest
- £1.05/1 ltr
- Average
- £1.39/1 ltr
- Highest
- £1.39/1 ltr
4 prices recorded · 4 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| IRN-BRU | 2L | £1.70 | £0.09/100mlBest | In stock | 1 Oct | |
| IRN-BRU | 2L | £2.10 | £0.11/100ml | In stock | 1 Oct | |
| IRN-BRU | Standard | £3.00 | £0.11/100ml | In stock | 1 Oct | |
| IRN-BRU | 24 x330 | £9.47 | £0.12/100ml | In stock | 1 Oct | |
| IRN-BRU | Standard | £5.50 | £0.14/100ml | In stock | 1 Oct | |
| IRN-BRU | Standard | £4.15 | £0.16/100ml | In stock | 1 Oct | |
| IRN-BRU | Standard | £1.29 | £0.26/100ml | In stock | 1 Oct | |
| IRN-BRU | 2L | £2.10 | — | In stock | 1 Oct | |
| IRN-BRU | 24 x 330ml | £10.50 | — | In stock | 1 Oct | |
| IRN-BRU | Standard | £3.75 | — | In stock | 1 Oct | |
| IRN-BRU | 500ml | £1.80 | — | In stock | 15 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
Asda
Morrisons
Sainsbury's
Tesco- 1

IRN BRUBest
Sainsbury's2L£0.85/1L£1.70
Tesco2L£1.05/1L£2.10Clubcard★ 2 for £3.00 · £0.75/1L
AsdaStandard£1.14/1L£3.00
AsdaRegular · 24 x330£1.20/1L£9.47
Sainsbury'sStandard£1.39/1L£5.50
TescoSoft Drink · Standard£1.57/1L£4.15
TescoStandard£2.58/1L£1.29Clubcard
Morrisons500ml£1.80Last seen 15 Jul · not compared
Morrisons2L£2.102 for £3.00
MorrisonsStandard£3.75
Morrisons24 x 330ml£10.50
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is IRN BRU IRN-BRU Soft Drink Standard cheapest?
- Tesco has the lowest price at £4.15 (£1.57/1 L).
- What is the unit price of IRN BRU IRN-BRU Soft Drink Standard?
- Priced per 100ml. Tesco offers the best value at £0.16/100ml.
- What is the lowest price ever for IRN BRU IRN-BRU Soft Drink Standard?
- The lowest price OpenOrder has recorded for IRN BRU IRN-BRU Soft Drink Standard is £1.29 at Tesco (1 Oct), since we began tracking in Jun 2026. The current cheapest price is £4.15 at Tesco.

