Tesco Finest Green Grapes — Standard
As of 30 Sept 2026, Tesco Finest Green Grapes Standard is cheapest at Tesco at £2.60 (£5.20/1 kg) in United Kingdom.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: £1.50 at Morrisons (15 Jul); highest: £2.60 — currently £2.60 at Tesco. Tracked since Jun 2026.
Showing prices and history for this variant plus 5 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- £0.39/100g
- Average
- £0.40/100g
- Highest
- £0.44/100g
11 prices recorded · 5 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tesco | 500g | £2.00 | £0.40/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Asda | 500g | £2.00 | £0.40/100g | In stock | 30 Sept | |
| Tesco Finest | Standard | £2.60 | £0.52/100g | In stock | 30 Sept | |
| Tesco | 500g | £2.20 | £0.44/100g | In stock | 8 Junout of date · not compared | |
| Morrisons | 400g | £2.00 | £0.50/100g | In stock | 8 Junout of date · not compared | |
| Morrisons | 400g | £2.00 | — | In stock | 30 Sept | |
| Morrisons | 170g | £1.50 | — | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Explore | 400g | £2.40 | — | In stock | 15 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Asda
Morrisons
Tesco- –

- –

- 1

- 2
- 3

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Tesco Finest Green Grapes Standard cheapest?
- Tesco has the lowest price at £2.60 (£5.20/1 kg).
- What is the unit price of Tesco Finest Green Grapes Standard?
- Priced per 100g. Tesco offers the best value at £0.52/100g.
- What is the lowest price ever for Tesco Finest Green Grapes Standard?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Tesco Finest Green Grapes Standard is £1.50 at Morrisons (15 Jul), since we began tracking in Jun 2026. The current cheapest price is £2.60 at Tesco.