Heinz Light Mayonnaise — 480ml

As of 2 Oct 2026, Heinz Light Mayonnaise 480ml is cheapest at Asda at £1.98 (£4.13/1 L) in United Kingdom.

Prices updated 2 Oct 2026

Lowest recorded price: £1.98 at Asda (2 Oct); highest: £1.98 — currently £1.98 at Asda. Tracked since Oct 2026.

Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.

Price History

Price over time
Lowest
£1.98
Average
£1.98
Highest
£1.98
Lowest ever
£1.98 · Oct '26
Highest ever
£1.98 · Oct '26
Trend
Steady
At the average price

2 prices recorded · 1 change shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest by brand

Ranked per 1 L at each item's cheapest store

  1. 1Heinz

    HeinzCheapest

    Heinz Light Mayonnaise · 480ml

    £4.13/1L£1.98Asda

Cheapest by product

Ranked per 1 L at each item's cheapest store

  1. 1Heinz

    HeinzCheapest

    Heinz Light Mayonnaise · 480ml

    £4.13/1L£1.98Asda
1 brand available
Asda
  1. 1Heinz

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Frequently asked questions

Where is Heinz Light Mayonnaise 480ml cheapest?
Asda has the lowest price at £1.98 (£4.13/1 L).
What is the unit price of Heinz Light Mayonnaise 480ml?
Priced per 100ml. Asda offers the best value at £0.41/100ml.
What is the lowest price ever for Heinz Light Mayonnaise 480ml?
The lowest price OpenOrder has recorded for Heinz Light Mayonnaise 480ml is £1.98 at Asda (2 Oct), since we began tracking in Oct 2026. The current cheapest price is £1.98 at Asda.