Oatly Creamy Oat — 250ml

As of 2 Oct 2026, Oatly Creamy Oat 250ml is cheapest at Sainsbury's at £0.31 (£1.24/1 L) in United Kingdom.

Prices updated 2 Oct 2026

Lowest recorded price: £0.31 at Sainsbury's (1 Oct); highest: £0.31 — currently £0.31 at Sainsbury's. Tracked since Oct 2026.

Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.

Price History

Price over time
Lowest
£0.31
Average
£0.31
Highest
£0.31
Lowest ever
£0.31 · Oct '26
Highest ever
£0.31 · Oct '26
Trend
Steady
At the average price

1 price recorded · 1 change shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest by brand

Ranked per 1 L at each item's cheapest store

  1. 1Oatly

    OatlyCheapest

    Oatly Creamy Oat · 250ml

    £1.24/1L£0.31Sainsbury's

Cheapest by product

Ranked per 1 L at each item's cheapest store

  1. 1Oatly

    OatlyCheapest

    Oatly Creamy Oat · 250ml

    £1.24/1L£0.31Sainsbury's
1 brand available
Sainsbury's
  1. 1Oatly

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Frequently asked questions

Where is Oatly Creamy Oat 250ml cheapest?
Sainsbury's has the lowest price at £0.31 (£1.24/1 L).
What is the unit price of Oatly Creamy Oat 250ml?
Priced per 100ml. Sainsbury's offers the best value at £0.12/100ml.
What is the lowest price ever for Oatly Creamy Oat 250ml?
The lowest price OpenOrder has recorded for Oatly Creamy Oat 250ml is £0.31 at Sainsbury's (1 Oct), since we began tracking in Oct 2026. The current cheapest price is £0.31 at Sainsbury's.