Filippo Berio Organic Extra Virgin Olive Oil — 500ml
As of 30 Sept 2026, Filippo Berio Organic Extra Virgin Olive Oil 500ml is cheapest at Asda at £8.48 (£16.96/1 L) in United Kingdom — about 11% below the 2-retailer average of £9.49.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: £8.48 at Asda (30 Sept); highest: £10.50 — currently £8.48 at Asda. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.
Price History
Price over time- Lowest
- £8.48
- Average
- £8.48
- Highest
- £8.50
At the average price
5 prices recorded · 3 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Filippo Berio | 500ml | £8.48 | £1.70/100mlBest | In stock | 30 Sept | |
| Filippo Berio | 500ml | £10.50 | £2.10/100ml | In stock | 30 Sept | |
| Filippo Berio | 500ml | £8.50 | £1.70/100ml | In stock | 15 Julout of date · not compared |
Cheapest (compared)
Cheapest by brand
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
1 brand available
Asda
Sainsbury's
TescoPrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Filippo Berio Organic Extra Virgin Olive Oil 500ml cheapest?
- Asda has the lowest price at £8.48 (£16.96/1 L).
- How much does Filippo Berio Organic Extra Virgin Olive Oil 500ml cost?
- Prices range from £8.48 to £10.50 across 2 UK supermarkets. The average price is £9.49.
- What is the unit price of Filippo Berio Organic Extra Virgin Olive Oil 500ml?
- Priced per 100ml. Asda offers the best value at £1.70/100ml.
- Which supermarkets sell Filippo Berio Organic Extra Virgin Olive Oil 500ml?
- Filippo Berio Organic Extra Virgin Olive Oil 500ml is available at Asda and Sainsbury's.
- What is the lowest price ever for Filippo Berio Organic Extra Virgin Olive Oil 500ml?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Filippo Berio Organic Extra Virgin Olive Oil 500ml is £8.48 at Asda (30 Sept), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is £8.48 at Asda.
