Winiary Mayonnaise Standard — 400ml

As of 2 Oct 2026, Winiary Mayonnaise Standard 400ml is cheapest at Asda at £1.96 (£4.90/1 L) in United Kingdom — about 12% below the 2-retailer average of £2.23.

Prices updated 2 Oct 2026

Lowest recorded price: £1.96 at Asda (2 Oct); highest: £2.50 — currently £1.96 at Asda. Tracked since Oct 2026.

Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.

Price History

Price over time
Lowest
£1.96
Average
£1.96
Highest
£2.50
Lowest ever
£1.96 · Oct '26
Highest ever
£2.50 · Oct '26
Trend
Down 22%
At the average price

2 prices recorded · 2 changes shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest by brand

Ranked per 1 L at each item's cheapest store

  1. 1Winiary

    WiniaryCheapest

    Winiary Mayonnaise Standard · 400ml

    £4.90/1L£1.96Asda

Cheapest by product

Ranked per 1 L at each item's cheapest store

  1. 1Winiary

    WiniaryCheapest

    Winiary Mayonnaise Standard · 400ml

    £4.90/1L£1.96Asda
1 brand available
AsdaMorrisons
  1. 1Winiary

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Which store is cheaper?

Frequently asked questions

Where is Winiary Mayonnaise Standard 400ml cheapest?
Asda has the lowest price at £1.96 (£4.90/1 L).
How much does Winiary Mayonnaise Standard 400ml cost?
Prices range from £1.96 to £2.50 across 2 UK supermarkets. The average price is £2.23.
What is the unit price of Winiary Mayonnaise Standard 400ml?
Priced per 100ml. Asda offers the best value at £0.49/100ml.
Which supermarkets sell Winiary Mayonnaise Standard 400ml?
Winiary Mayonnaise Standard 400ml is available at Asda and Morrisons.
What is the lowest price ever for Winiary Mayonnaise Standard 400ml?
The lowest price OpenOrder has recorded for Winiary Mayonnaise Standard 400ml is £1.96 at Asda (2 Oct), since we began tracking in Oct 2026. The current cheapest price is £1.96 at Asda.