Sound Seafood Lemon Sole British (Approx. 280g) — Standard
As of 1 Oct 2026, Sound Seafood Lemon Sole British (Approx. 280g) Standard is cheapest at Sainsbury's at £5.32 (£19.00/1 kg) in United Kingdom.
Prices updated 1 Oct 2026
Lowest recorded price: £0.37 at Tesco (1 Oct); highest: £11.50 — currently £5.32 at Sainsbury's. Tracked since Jun 2026.
Showing prices and history for this variant plus 9 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 1 ea over time- Lowest
- £0.35/1 ea
- Average
- £0.35/1 ea
- Highest
- £0.37/1 ea
Asda · 4 pkNow£0.35/1 eaAll-time low
Tesco · 1Now£0.37/1 ea
Aldi UK · 7 eachNow£0.57/1 ea
Tesco · 4 packLast seen 15 Jul£0.35/1 ea
13 prices recorded · 4 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Asda | 4 pk | £1.40 | £0.35/1 eaBest | In stock | 1 Oct | |
| Tesco | 1 | £0.37 | £0.37/1 ea | In stock | 1 Oct | |
| — | 7 each | £3.99 | £0.57/1 ea | In stock | 1 Oct | |
| Tesco | 1 | £0.37 | £0.37/1 ea | In stock | 8 Junout of date · not compared | |
| Sound Seafood | Standard | £5.32 | £1.90/100g | In stock | 1 Oct | |
| Tesco | 4 pack | £11.50 | £1.15/100ml | In stock | 15 Julout of date · not compared | |
| Morrisons | Standard | £0.37 | — | In stock | 1 Oct | |
| Morrisons | 4 perpack | £1.40 | — | In stock | 1 Oct | |
| Morrisons Savers | 4 perpack | £0.89 | — | In stock | 1 Oct | |
| Morrisons The Best | 3 perpack | £1.65 | — | In stock | 15 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 1 ea at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 ea at each item's cheapest store
Aldi UK
Asda
Morrisons
Sainsbury's
Tesco- –

- –

- –

- 1
- 2

- 3
- 4
- –

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Sound Seafood Lemon Sole British (Approx. 280g) Standard cheapest?
- Sainsbury's has the lowest price at £5.32 (£19.00/1 kg).
- What is the unit price of Sound Seafood Lemon Sole British (Approx. 280g) Standard?
- Priced per 100g. Sainsbury's offers the best value at £1.90/100g.
- What is the lowest price ever for Sound Seafood Lemon Sole British (Approx. 280g) Standard?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Sound Seafood Lemon Sole British (Approx. 280g) Standard is £0.37 at Tesco (1 Oct), since we began tracking in Jun 2026. The current cheapest price is £5.32 at Sainsbury's.