
Saffron & Apricot Tarka Dal
Recipe from BOSH! - 🚀 Flavour | 💪🏻 Protein | 🌱 Fibre · original post · full recipe on bosh.tv
Creamy red lentil dal made golden with saffron and a spoonful of apricot jam, which gives it a gentle sweetness against the warm spices. It's finished with a sizzling tarka of cumin, mustard seeds, crispy shallots, green chilli, and served with naan for scooping
Ingredients
- red lentils — rinsed200 g
- saffron threads1 pinch
- vegetable oil45 ml
- onion — finely chopped1 ea
- garlic cloves — peeled and grated2 ea
- fresh ginger — grated10 g
- curry powder6 g
- garam masala4 g
- ground turmeric3 g
- chilli powder1 g
- apricot jam60 g
- vegetable stock750 ml
- cumin seeds2 g
- mustard seeds — optional3 g
- shallot — finely sliced1 ea
- smoked paprika — optional1 g
- green chillies — finely sliced2 ea
- naan breads — to serve4 ea
Method
- Soak the saffron Place the saffron threads in a small bowl with 2 tbsp warm water. Let them steep for about 10 minutes, allowing the colour and flavour to bloom
- Start the dal Heat 1 tbsp oil in a large frypan or saucepan over medium heat. Add the curry powder, garam masala, turmeric and chilli powder and cook for around 20-30 seconds. Add the chopped onion. Sauté for 5-6 minutes until onions are soft and translucent. Add the garlic, and ginger and cook for a minute or two. Add a splash of water if the ingredients begin to burn
- Add spices & lentils Add the rinsed red lentils, apricot jam then pour in the saffron (plus its soaking water) and 750ml stock
- Simmer Bring to a gentle boil, then reduce the heat to low. Simmer for 20–25 minutes, stirring occasionally, until the lentils are soft and the dal has thickened. Meanwhile, prepare the tarka
- Prepare the Tarka Thinly slice the shallot and green chilli. In a separate frying pan, heat 3 tbsp oil over medium-high heat. Add the cumin seeds and mustard seeds. Let them sizzle for about 30 seconds. Stir in the shallot and cook until it’s golden and lightly caramelised. Add the smoked paprika, and fresh chilli or chilli flakes (if desired). Stir well and cook for around 30 seconds
- Time to Serve Carefully pour the hot tarka over the dal. Top with dried apricots and fresh coriander leaves. Serve warm with rice, naan, or your favourite flatbread
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Gluten-free
- 750 ml Gluten-free vegetable stock instead of vegetable stock
- 300 g Basmati rice instead of naan breads
Cook the rice while the dal simmers and serve the dal over it instead of scooping with naan.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKBest choiceyou pay £13.23 · 70% spare
£4.02
missing 4 items
Sainsbury'syou pay £11.94 · 67% spare
£3.91
missing 7 items
Tescoyou pay £18.72 · 35% spare
£12.17
missing 11 items
Asdayou pay £4.82 · 70% spare
£1.47
missing 13 items
Morrisonsyou pay £6.10 · 92% spare
£0.50
missing 14 items
£1.01a serve
from £1.01 a serve at Aldi UK · 14 of 18 ingredients priced
About £4.02 of ingredients used for 4 serves.
£18.51 across 4 shops · 16 of 18 items priced · £0.85 more for bigger packs, 55% spare for later
£4.02
missing 4 items
you'll pay £13.23 · 70% of it spare
£3.91
missing 7 items
you'll pay £11.94 · 67% of it spare
£12.17
missing 11 items
you'll pay £18.72 · 35% of it spare
£1.47
missing 13 items
you'll pay £4.82 · 70% of it spare
£0.50
missing 14 items
you'll pay £6.10 · 92% of it spare
Buy at
Aldi UK£10.54
red lentils
£1.78/1kg
need 200 gWorldwide Foods Red Lentils 0.5kg£0.89
Aldi UK£1.78/1kg£0.89·
Sainsbury's£1.80/1kg£1.80·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
vegetable oil
£1.45/1L
need 45 mlSolesta Vegetable Oil 100ml£1.45
Aldi UK£1.45/1L£1.45·
Sainsbury's£1.45/1L£1.45·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
onion
£0.32/1 ea
need 1 itemNature's Pick Large Red Onions 3 each£0.95closest match
Aldi UK£0.32/1 ea£0.95·
Asda£3.00/1kg£0.60·
Sainsbury's£1.78/1kg£0.89·
Morrisons£0.95·
Tesco£0.33/1 ea£1.00·
OcadoN/A
garlic cloves
£0.22/1 ea
need 2 itemsNature's Pick Garlic 4 each£0.87
Aldi UK£0.22/1 ea£0.87·
Tesco£0.22/1 ea£0.87·
Sainsbury's£0.22/1 ea£0.87·
Asda£0.39/1 ea£1.97·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
curry powder
£9.89/1kg
need 6 gReady, Set…cook! Mild Curry Powder 0.09kg£0.89
Aldi UK£9.89/1kg£0.89·
Tesco£7.49/1 ea£7.49·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
ground turmeric
£18.75/1kg
need 3 gReady, Set…cook! Ground Turmeric 0.04kg£0.75
Aldi UK£18.75/1kg£0.75·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
chilli powder
£0.20/10g
need 1 gReady, Set…cook! Chilli Powder 10g£0.79
Aldi UK£0.20/10g£0.79·
Sainsbury's£21.59/1kg£0.95·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
apricot jam
£1.96/1kg
need 60 gGrandessa Apricot Jam 0.45kg£0.89
Aldi UK£1.96/1kg£0.89·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
shallot
£2.48/1kg
need 1 itemNature's Pick British Shallots 400g 0.4kg£0.99 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Aldi UK£2.48/1kg£0.99·
Sainsbury's£2.90/1kg£1.16·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
smoked paprika
£17.25/1kg
need 1 gReady, Set…cook! Smoked Paprika 0.04kg£0.69closest match
Aldi UK£17.25/1kg£0.69·
Sainsbury's£21.59/1kg£0.95·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
naan breads
£0.35/1 ea
need 4 items2 × Bilash Plain Naan Breads 1 each£0.69
Aldi UK£0.35/1 ea£0.69·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Asda£2.25
fresh ginger
£5.00/1kg
need 10 gAsda Standard£0.05
Asda£5.00/1kg£0.05·
Tesco£5.60/1kg£0.56·
Aldi UK£7.92/1kg£0.99·
Sainsbury's£12.50/1kg£1.25·
Morrisons£1.55·
OcadoN/A
cumin seeds
£7.33/1kg
need 2 gAsda Pumpkin Seeds 150g 1000g£1.10closest match
Asda£7.33/1kg£1.10·
Aldi UK£0.20/10g£0.85·
Sainsbury's£19.79/1kg£0.95·
Morrisons£1.80·
Tesco£19.00/1kg£1.90·
OcadoN/A
mustard seeds
£7.33/1kg
need 3 gAsda Pumpkin Seeds 150g 1000g£1.10closest match
Asda£7.33/1kg£1.10·
Aldi UK£0.20/10g£0.85·
Sainsbury's£19.79/1kg£0.95·
Morrisons£1.80·
Tesco£19.00/1kg£1.90·
OcadoN/A
Buy at
Sainsbury's£0.72

green chillies
£36.00/1kg
need 2 itemsSainsbury's Standard£0.72closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Sainsbury's£36.00/1kg£0.72·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Tesco£5.00

vegetable stock
£5.00/1L
need 750 ml2 × Oxo Standard£2.50
Tesco£5.00/1L£2.50·
Aldi UKN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Not priced
- saffron threads · 1 pinch
- garam masala · 4 g