
Roasted Cauliflower Carbonara
Recipe from BOSH! - 🚀 Flavour | 💪🏻 Protein | 🌱 Fibre · original post · full recipe on bosh.tv
Roasted cauliflower is blitzed with silken tofu, miso and nooch into a silky, cheesy carbonara sauce. Meanwhile, the stem gets roasted with soy and smoked paprika into crispy, smoky "guanciale." It's a creamy, no-waste pasta that uses the whole cauliflower.
Ingredients
- cauliflower — florets separated and stem diced1 ea
- garlic cloves2 ea
- olive oil45 ml
- white miso paste15 g
- lemon — juiced0.5 ea
- nutritional yeast40 g
- silken tofu300 g
- spaghetti200 g
- soy sauce22 ml
- smoked paprika5 g
- maple syrup2.5 ml
Method
- Roast the cauliflower Preheat the oven to 200°C fan. Spread the cauliflower florets on a baking tray. Drizzle with olive oil, season with salt and pepper, and toss to coat. Roast for 25 minutes until tender and slightly charred
- Roast the ‘guanciale’ Meanwhile, toss the cauliflower stalks with soy sauce, smoked paprika, maple syrup, olive oil, and a good grind of black pepper. Spread on a separate tray and roast for 15 minutes, turning halfway, until crisp and slightly caramelised
- Cook the pasta Boil the spaghetti or linguine in salted water according to packet instructions. Drain, reserving a little of the cooking water
- Blend the sauce Transfer the roasted cauliflower to a blender. Add the remaining sauce ingredients and pasta water to loosen
- Bring it together Return the pasta to the pan. Pour over the carbonara sauce and toss to coat. Add a splash of pasta water to loosen if needed. Taste and adjust seasoning with salt, pepper, or a squeeze more lemon
- Serve Pile the pasta into bowls. Top with the smoky roasted ‘guanciale’ and plenty of cracked black pepper. Finish with a drizzle of olive oil
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Gluten-free
- 200 g Gluten-free spaghetti instead of spaghetti
- 22 ml Tamari instead of soy sauce
Cook the gluten-free spaghetti just to al dente and toss with the sauce straight away, loosening with pasta water.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKBest choiceyou pay £14.39 · 80% spare
£2.94
missing 2 items
Sainsbury'syou pay £10.00 · 39% spare
£6.10
missing 5 items
Tescoyou pay £8.00 · 43% spare
£4.53
missing 6 items
Morrisonsyou pay £9.69 · 36% spare
£6.25
missing 6 items
Asdayou pay £7.27 · 48% spare
£3.81
missing 7 items
£0.98a serve
from £0.98 a serve at Aldi UK · 9 of 11 ingredients priced
About £2.94 of ingredients used for 3 serves.
£15.78 across 2 shops · 10 of 11 items priced · £2.65 more for bigger packs, 73% spare for later
£2.94
missing 2 items
you'll pay £14.39 · 80% of it spare
£6.10
missing 5 items
you'll pay £10.00 · 39% of it spare
£4.53
missing 6 items
you'll pay £8.00 · 43% of it spare
£6.25
missing 6 items
you'll pay £9.69 · 36% of it spare
£3.81
missing 7 items
you'll pay £7.27 · 48% of it spare
Buy at
Aldi UK£13.21
garlic cloves
£0.22/1 ea
need 2 itemsNature's Pick Garlic 4 each£0.87
Aldi UK£0.22/1 ea£0.87·
Tesco£0.22/1 ea£0.87·
Sainsbury's£0.22/1 ea£0.87·
Asda£0.39/1 ea£1.97·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
olive oil
£0.53/100ml
need 45 mlSolesta Olive Oil 1,000ml£5.29closest match
Aldi UK£0.53/100ml£5.29·
Asda£10.92/1L£2.73·
Sainsbury's£12.00/1L£3.00·
Tesco£12.40/1L£3.10·
Morrisons£3.10·
OcadoN/A
lemon
£0.22/1 ea
need 0.5 itemsEveryday Essentials Wonky Lemons 4 each£0.89closest match
Aldi UK£0.22/1 ea£0.89·
Morrisons£2.50·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
nutritional yeast
£15.48/1kg
need 40 gThe Pantry Yeast 0.04kg£0.65
Aldi UK£15.48/1kg£0.65·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
spaghetti
£0.56/1kg
need 200 gEveryday Essentials Spaghetti Pasta 500g 0.5kg£0.28closest match
Aldi UK£0.56/1kg£0.28·
Sainsbury's£0.56/1kg£0.28·
Tesco£1.50/1kg£0.75·
Morrisons£0.75·
AsdaN/A·
OcadoN/A
soy sauce
£3.67/1L
need 22 mlAsia Specialities Light Soy Sauce 0.15L£0.55
Aldi UK£3.67/1L£0.55·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
smoked paprika
£17.25/1kg
need 5 gReady, Set…cook! Smoked Paprika 0.04kg£0.69closest match
Aldi UK£17.25/1kg£0.69·
Sainsbury's£21.59/1kg£0.95·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
maple syrup
£1.60/100ml
need 2.5 mlSpecially Selected Maple Syrup 250ml£3.99
Aldi UK£1.60/100ml£3.99·
Sainsbury's£15.60/1kg£3.90·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Asda£2.57
cauliflower
£0.97/1 ea
need 1 itemAsda Light & Nutty Cauliflower 1 each£0.97real special
Asda£0.97/1 ea£0.97·
Sainsbury's£1.00/1 ea£1.00·
Aldi UK£1.18/1 ea£1.18·
Tesco£1.18/1 ea£1.18·
Morrisons£1.19·
OcadoN/A
silken tofu
£5.19/1kg
need 300 gYutaka Silken Tofu 308g£1.60
Asda£5.19/1kg£1.60·
Tesco£6.82/1kg£2.10·
Morrisons£2.15·
Aldi UKN/A·
Sainsbury'sN/A·
OcadoN/A
Not priced
- white miso paste · 15 g