
Miso Mushroom & Silken Tofu Orzotto
Recipe from BOSH! - 🚀 Flavour | 💪🏻 Protein | 🌱 Fibre · original post · full recipe on bosh.tv
All the creamy comfort of a risotto, with none of the endless stirring. We toast orzo with sweet, soft leeks and a spoonful of white miso, then stir through blitzed silken tofu and chickpeas so the sauce turns silky and rich. Golden oyster mushrooms go on top, with a squeeze of lemon and a handful of chives to lift it all. It comes together in one pan in about 30 minutes and has 24g of protein per bowl. It's the kind of weeknight dinner that feels like a treat.
Ingredients
- olive oil30 ml
- oyster mushrooms — torn into strips500 g
- leek — finely sliced1 ea
- garlic cloves — finely chopped2 ea
- white miso paste15 g
- orzo200 g
- silken tofu — blitzed until smooth150 g
- jarred chickpeas — rinsed and drained570 g
- vegetable stock550 ml
- soy sauce15 ml
- nutritional yeast40 g
- lemon — juiced0.5 ea
- fresh chives — finely sliced1 bunch
Method
- Cook the base Heat a drizzle of oil or plant-based butter in a wide pan over a medium heat. Add the mushrooms and fry until golden. Remove from the pan. Add another drizzle of oil, then add the leeks. Fry for 5-6 minutes until soft and slightly caramelised. Add the garlic and miso, then fry for another minute. Pour in the orzo and toast for 2 minutes.
- Build the sauce Add the tofu, chickpeas, stock, soy sauce and nooch to the pan. Stir well to combine and simmer for 10 minutes until the orzo is done, stirring constantly to avoid sticking. Add a splash more water to loosen if needed. Stir in half the mushrooms.
- Finish and serve Add the lemon juice. Taste and adjust seasoning. Spoon into bowls. Top with the reserved mushrooms, chives and a drizzle of extra virgin olive oil.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Gluten-free
- 200 g Gluten-free orzo instead of orzo
- 15 ml Tamari instead of soy sauce
Gluten-free orzo can soften faster, so start checking at 7 to 8 minutes and add a splash of water if it thickens too much.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKyou pay £10.03 · 68% spare
£3.20
missing 6 items
Morrisonsyou pay £17.35 · 32% spare
£11.86
missing 7 items
Tescoyou pay £31.08 · 50% spare
£15.43
missing 7 items
Sainsbury'syou pay £5.47 · 67% spare
£1.80
missing 9 items
Asdayou pay £7.18 · 61% spare
£2.78
missing 9 items
£0.80a serve
from £0.80 a serve at Aldi UK · 7 of 13 ingredients priced
About £3.20 of ingredients used for 4 serves.
£25.74 across 4 shops · 12 of 13 items priced · £2.56 more for bigger packs, 44% spare for later
£3.20
missing 6 items
you'll pay £10.03 · 68% of it spare
£11.86
missing 7 items
you'll pay £17.35 · 32% of it spare
£15.43
missing 7 items
you'll pay £31.08 · 50% of it spare
£1.80
missing 9 items
you'll pay £5.47 · 67% of it spare
£2.78
missing 9 items
you'll pay £7.18 · 61% of it spare
Buy at
Aldi UK£8.66
olive oil
£0.53/100ml
need 30 mlSolesta Olive Oil 1,000ml£5.29closest match
Aldi UK£0.53/100ml£5.29·
Asda£10.92/1L£2.73·
Sainsbury's£12.00/1L£3.00·
Tesco£12.40/1L£3.10·
Morrisons£3.10·
OcadoN/A
garlic cloves
£0.22/1 ea
need 2 itemsNature's Pick Garlic 4 each£0.87
Aldi UK£0.22/1 ea£0.87·
Tesco£0.22/1 ea£0.87·
Sainsbury's£0.22/1 ea£0.87·
Asda£0.39/1 ea£1.97·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
jarred chickpeas
£0.41
need 570 gFour Seasons 0.27kg drained 1 pack assumed, quantity unknown (size unknown)
Aldi UK£0.41·
Tesco£5.30/1kg£10.61·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
soy sauce
£3.67/1L
need 15 mlAsia Specialities Light Soy Sauce 0.15L£0.55
Aldi UK£3.67/1L£0.55·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
nutritional yeast
£15.48/1kg
need 40 gThe Pantry Yeast 0.04kg£0.65
Aldi UK£15.48/1kg£0.65·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
lemon
£0.22/1 ea
need 0.5 itemsEveryday Essentials Wonky Lemons 4 each£0.89closest match
Aldi UK£0.22/1 ea£0.89·
Morrisons£2.50·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Morrisons£9.60

oyster mushrooms
£2.00
need 500 g4 × Morrisons The Best Morrisons British The Best British Oyster Mushrooms 140g
Morrisons£2.00·
Tesco£15.67/1kg£2.35·
Aldi UKN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A

orzo
£1.00
need 200 gNapolina Standardreal special
Morrisons£1.00·
Sainsbury's£2.00/1kg£1.00·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A

fresh chives
£0.60
need 1 bunchMorrisons Fresh Chives 20g
Morrisons£0.60·
Sainsbury's£30.00/1kg£0.60·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Asda£2.48
leek
£2.75/1kg
need 1 itemAsda Standard£0.88 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Asda£2.75/1kg£0.88·
Aldi UK£2.74/1kg£1.37·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
silken tofu
£5.19/1kg
need 150 gYutaka Silken Tofu 308g£1.60
Asda£5.19/1kg£1.60·
Tesco£6.82/1kg£2.10·
Morrisons£2.15·
Aldi UKN/A·
Sainsbury'sN/A·
OcadoN/A
Buy at
Tesco£5.00

vegetable stock
£5.00/1L
need 550 ml2 × Oxo Standard£2.50
Tesco£5.00/1L£2.50·
Aldi UKN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Not priced
- white miso paste · 15 g