
High Protein Chickpea Salad with Tahini Dressing
Recipe from BOSH! - 🚀 Flavour | 💪🏻 Protein | 🌱 Fibre · original post · full recipe on bosh.tv
This protein-packed chickpea salad delivers over 20g of plant protein per serving in a fresh, no-cook lunch that's perfect for meal prep. Creamy tahini dressing coats tender chickpeas, crisp vegetables, and protein-rich hemp hearts for a satisfying Mediterranean-inspired bowl that travels brilliantly to work or keeps beautifully in the fridge for up to four days.
Ingredients
- canned chickpeas — drained and rinsed800 g
- cherry tomatoes — halved200 g
- cucumber — diced400 g
- red pepper — finely diced150 g
- red onion — finely diced100 g
- lemon — juiced1 ea
- fresh parsley — roughly chopped80 g
- pitted kalamata olives — halved60 g
- pumpkin seeds — toasted20 g
- tahini60 g
- extra virgin olive oil30 ml
- maple syrup5 ml
- garlic cloves — minced2 ea
- ground cumin2 g
- smoked paprika1 g
Method
- Pickle the onions Toss the sliced red onion with the lemon juice and set aside while you get on with everything else.
- Make the dressing In a small bowl, whisk together tahini, lemon juice, olive oil, maple syrup, minced garlic, cumin, and smoked paprika. Gradually add warm water, one tbsp at a time, whisking constantly until you get a creamy, pourable consistency.
- Combine the salad In a large mixing bowl, combine the drained chickpeas, cherry tomatoes, cucumber, red pepper, red onion, and chopped parsley.
- Add the dressing Pour the tahini dressing over the chickpea mixture and toss thoroughly until everything is well coated. The salad should look glossy and well combined.
- Finish and season Fold in the olives and pumpkin seeds. Season generously with salt and pepper, then taste and adjust with more lemon juice or salt as needed.
- Rest and serve Let the salad sit for 10 minutes to allow the flavours to meld. Serve immediately or refrigerate in airtight containers for up to 4 days.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKBest choiceyou pay £20.39 · 75% spare
£5.15
missing 2 items
Sainsbury'syou pay £17.75 · 45% spare
£9.82
missing 4 items
Tescoyou pay £22.59 · 63% spare
£8.26
missing 7 items
Morrisonsyou pay £11.98 · 49% spare
£6.14
missing 8 items
Asdayou pay £8.76 · 67% spare
£2.86
missing 9 items
£1.29a serve
from £1.29 a serve at Aldi UK · 13 of 15 ingredients priced
About £5.15 of ingredients used for 4 serves.
£17.47 across 4 shops · 14 of 15 items priced · £1.89 more for bigger packs, 72% spare for later
£5.15
missing 2 items
you'll pay £20.39 · 75% of it spare
£9.82
missing 4 items
you'll pay £17.75 · 45% of it spare
£8.26
missing 7 items
you'll pay £22.59 · 63% of it spare
£6.14
missing 8 items
you'll pay £11.98 · 49% of it spare
£2.86
missing 9 items
you'll pay £8.76 · 67% of it spare
Buy at
Aldi UK£10.84
canned chickpeas
£0.41
need 800 gFour Seasons 0.27kg drained 1 pack assumed, quantity unknown (size unknown)
Aldi UK£0.41·
Tesco£5.30/1kg£10.61·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
red pepper
£0.70/1 ea
need 150 gNature's Pick Red Pepper 1 each£0.70closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by the item)
Aldi UK£0.70/1 ea£0.70·
Sainsbury's£11.96/1kg£2.75·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
red onion
£0.95/1kg
need 100 gNature's Pick Red Onions 1kg£0.95closest match
Aldi UK£0.95/1kg£0.95·
Tesco£0.95/1kg£0.20·
Sainsbury's£3.00/1kg£0.60·
Morrisons£0.95·
Asda£2.62/1kg£1.31·
OcadoN/A
lemon
£0.22/1 ea
need 1 itemEveryday Essentials Wonky Lemons 4 each£0.89closest match
Aldi UK£0.22/1 ea£0.89·
Morrisons£2.50·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
pumpkin seeds
£6.76/1kg
need 20 gThe Foodie Market Pumpkin Seeds 0.25kg£1.69closest match
Aldi UK£6.76/1kg£1.69·
Asda£7.33/1kg£1.10·
Sainsbury's£12.00/1kg£1.20·
Morrisons£1.80·
Tesco£19.00/1kg£1.90·
OcadoN/A
maple syrup
£1.60/100ml
need 5 mlSpecially Selected Maple Syrup 250ml£3.99
Aldi UK£1.60/100ml£3.99·
Sainsbury's£15.60/1kg£3.90·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
garlic cloves
£0.22/1 ea
need 2 itemsNature's Pick Garlic 4 each£0.87
Aldi UK£0.22/1 ea£0.87·
Tesco£0.22/1 ea£0.87·
Sainsbury's£0.22/1 ea£0.87·
Asda£0.39/1 ea£1.97·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
ground cumin
£0.16/10g
need 2 gReady, Set…cook! Cumin 40g£0.65
Aldi UK£0.16/10g£0.65·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
smoked paprika
£17.25/1kg
need 1 gReady, Set…cook! Smoked Paprika 0.04kg£0.69closest match
Aldi UK£17.25/1kg£0.69·
Sainsbury's£21.59/1kg£0.95·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Sainsbury's£2.60

fresh parsley
£12.50/1kg
need 80 gSainsbury's Standard£1.25closest match
Sainsbury's£12.50/1kg£1.25·
Morrisons£1.39·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A

pitted kalamata olives
£9.00/1kg
need 60 gSainsbury's Pitted Green Olives 340g (150g*)£1.35closest match
Sainsbury's£9.00/1kg£1.35·
Aldi UK£5.56/1kg£0.89·
Tesco£20.00/1kg£4.00·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Asda£3.41
cucumber
£0.68/1 ea
need 400 gAsda Cucumber Portion 190g each£0.68 1 pack assumed, quantity unknown (sold by the item)
Asda£0.68/1 ea£0.68·
Tesco£0.99/1 ea£0.99·
Sainsbury's£0.99/1 ea£0.99·
Morrisons£0.99·
Aldi UK£4.45/1kg£0.89·
OcadoN/A

extra virgin olive oil
£10.92/1L
need 30 mlNapolina Extra Virgin Olive Oil 250ml£2.73
Asda£10.92/1L£2.73·
Sainsbury's£12.00/1L£3.00·
Tesco£13.60/1L£3.40·
Morrisons£3.40·
Aldi UK£1.20/100ml£5.99·
OcadoN/A
Buy at
Tesco£0.62

cherry tomatoes
£2.48/1kg
need 200 gStandard£0.62
Tesco£2.48/1kg£0.62·
Aldi UK£2.70/1kg£0.89·
Sainsbury's£2.70/1kg£0.89·
Morrisons£0.95·
Asda£3.23/1kg£0.97·
OcadoN/A
Not priced
- tahini · 60 g