
Gochujang Pasta Bake
Recipe from BOSH! - 🚀 Flavour | 💪🏻 Protein | 🌱 Fibre · original post · full recipe on bosh.tv
Cherry tomatoes and garlic roast with gochujang and olive oil until blistered and jammy, then blend straight in the tray with silken tofu for a rich, spicy sauce. Toss through rigatoni and finish with crispy nutritional yeast chickpeas, spring onion and black sesame seeds.
Ingredients
- cherry tomatoes600 g
- garlic cloves6 ea
- gochujang paste55 g
- olive oil45 ml
- rigatoni400 g
- silken tofu150 g
- spring onions — finely sliced30 g
- black sesame seeds10 g
- canned chickpeas — drained400 g
- nutritional yeast5 g
Method
- Roast the sauce Preheat the oven to 210°C. Tip the cherry tomatoes and garlic cloves into the baking dish. Mix the gochujang and olive oil together in a small bowl, then pour over the tomatoes. Stir to combine until the tomatoes are fully coated. Roast for 20-25 minutes until the tomatoes are blistered and jammy and the garlic is completely soft.
- Make the chickpea topping Add chickpeas, nutritional yeast and a pinch of salt to a food processor. Pulse until you’ve got coarse, breadcrumb-like crumbs. Spread the mixture evenly over a baking tray and drizzle with olive oil. Bake for 20-25 mins, stirring halfway, until crispy and golden.
- Cook the pasta Simmer the rigatoni in a large pan of heavily salted boiling water according to packet instructions
- Make the sauce Break the silken tofu into pieces, then add to the baking dish. Use a stick blender directly in the tray to blitz everything until completely smooth. Taste and season with salt and black pepper
- Bring it together Add the drained pasta directly to the dish. Toss well to coat. Grill for 10 minutes until slightly charred
- Serve Scatter over the spring onions and sesame seeds
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Gluten-free
- 55 g Gluten-free gochujang paste instead of gochujang paste
- 400 g Gluten-free rigatoni instead of rigatoni
Cook the gluten-free rigatoni a minute short of the packet time, as it softens further in the sauce.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKBest choiceyou pay £12.70 · 60% spare
£5.10
missing 2 items
Tescoyou pay £17.12 · 45% spare
£9.36
missing 3 items
Asdayou pay £12.13 · 52% spare
£5.84
missing 4 items
Morrisonsyou pay £9.85 · 64% spare
£3.53
missing 6 items
Sainsbury'syou pay £7.47 · 51% spare
£3.67
missing 6 items
£0.85a serve
from £0.85 a serve at Aldi UK · 8 of 10 ingredients priced
About £5.10 of ingredients used for 6 serves.
£14.76 across 3 shops · 9 of 10 items priced · £3.02 more for bigger packs, 62% spare for later
£5.10
missing 2 items
you'll pay £12.70 · 60% of it spare
£9.36
missing 3 items
you'll pay £17.12 · 45% of it spare
£5.84
missing 4 items
you'll pay £12.13 · 52% of it spare
£3.53
missing 6 items
you'll pay £9.85 · 64% of it spare
£3.67
missing 6 items
you'll pay £7.47 · 51% of it spare
Buy at
Aldi UK£9.38
garlic cloves
£0.22/1 ea
need 6 items2 × Nature's Pick Garlic 4 each£0.87
Aldi UK£0.22/1 ea£0.87·
Tesco£0.22/1 ea£0.87·
Sainsbury's£0.22/1 ea£0.87·
Asda£0.39/1 ea£1.97·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
olive oil
£0.53/100ml
need 45 mlSolesta Olive Oil 1,000ml£5.29closest match
Aldi UK£0.53/100ml£5.29·
Asda£10.92/1L£2.73·
Sainsbury's£12.00/1L£3.00·
Tesco£12.40/1L£3.10·
Morrisons£3.10·
OcadoN/A
rigatoni
£2.58/1kg
need 400 gSpecially Selected Rigatoni Gragnano 0.5kg£1.29
Aldi UK£2.58/1kg£1.29·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
canned chickpeas
£0.41
need 400 gFour Seasons 0.27kg drained 1 pack assumed, quantity unknown (size unknown)
Aldi UK£0.41·
Tesco£11.46/1kg£5.73·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
nutritional yeast
£15.48/1kg
need 5 gThe Pantry Yeast 0.04kg£0.65
Aldi UK£15.48/1kg£0.65·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Asda£3.52
silken tofu
£5.19/1kg
need 150 gYutaka Silken Tofu 308g£1.60
Asda£5.19/1kg£1.60·
Tesco£6.82/1kg£2.10·
Morrisons£2.15·
Aldi UKN/A·
Sainsbury'sN/A·
OcadoN/A
spring onions
£6.56/1kg
need 30 gAsda Fragrant & Crunchy Spring Onions 125g£0.82closest match
Asda£6.56/1kg£0.82·
Aldi UK£6.90/1kg£0.69·
Tesco£6.90/1kg£0.69·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
black sesame seeds
£7.33/1kg
need 10 gAsda Pumpkin Seeds 150g 1000g£1.10closest match
Asda£7.33/1kg£1.10·
Aldi UK£0.20/10g£0.85·
Sainsbury's£19.79/1kg£0.95·
Morrisons£1.80·
Tesco£19.00/1kg£1.90·
OcadoN/A
Buy at
Tesco£1.86

cherry tomatoes
£2.48/1kg
need 600 g3 × Standard£0.62
Tesco£2.48/1kg£0.62·
Aldi UK£2.70/1kg£0.89·
Sainsbury's£2.70/1kg£0.89·
Asda£3.23/1kg£0.97·
Morrisons£1.40·
OcadoN/A
Not priced
- gochujang paste · 55 g